A szélenergia-felhasználás előretörését várja a körvonalazódó villamosenergia-törvénytől (VET) a Magyar Szélenergia Társaság (MSZET). Tóth Péter, a szakmai szervezet elnöke az MTI-nek kifejtette, hogy a szélerőművek telepítésének fő gátja Magyarországon a villamosenergia-rendszer rugalmatlansága.
A Magyar Energia Hivatal (MEH) összesen 330 megawatt kapacitásig adott ki engedélyeket szélerőművek építésére, mert szerinte ennél nagyobb teljesítmény esetén a villamosenergia-rendszer nem lenne képes tolerálni a változó szélsebességek miatti egyenlőtlen terhelést. Jelenleg 40 szélerőmű működik az országban összesen 61,675 megawatt kapacitással. A befektetői érdeklődést mutatja, hogy beruházók további 1.138 megawatt kapacitás telepítésére adtak eddig be a hatósághoz engedélykérelmet.
Az elnök jelezte, hogy az árampiac liberalizációjával az új villamosenergia-törvény alapján megszűnik a szélturbinákkal megtermelt áramot is felvevő közüzemi mérlegkör, és külön mérlegkör jön létre a megújuló energiaforrásokkal előállított villamos-energia fogadására. Az MSZET javaslata szerint ebbe a mérlegkörbe kellene kapcsolni az ország gázüzemű kiserőműveit is, amellyel a hálózat rugalmassága jelentősen javulna - hangoztatta Tóth Péter. Ennek a javaslatnak a megvalósulásával mintegy 1.000 megawattig lehetne emelni az engedélyezett teljesítményt, ugyanis ezekkel a könnyen szabályozható erőművekkel lehetne a kieső árammennyiséget pótolni szélcsendes időben, szeles időben pedig könnyen visszaszabályozhatóak. Lökést adhatna a szélenergia-biznisznek a Zemplénben a Hideghegyre tervezett, 600 megawattos szivattyús-tározós erőmű is, amely a könnyű szabályozhatóság miatt külföldön a szélturbinák legelterjedtebb háttérkapacitás-típusának számít. Jelenleg ennek a beruházásnak az engedélyezése zajlik, természetvédők viszont ellenzik a projektet.
Tóth Péter kitért arra, hogy a szélenergiával megtermelt áram átvételének szabályozása is kiigazításra kerül a VET-ben, mégpedig energiaforrástól függő differenciált módon. A jelenlegi szabályozás a szélturbinák üzemeltetőinek éves árbevételét és az átvett árammennyiséget is korlátozza, az új tervezet szerint versenyeljárás keretében lehet támogatást szerezni adott teljesítményre. Tóth Péter kifejtette, hogy a zöldáram-átvétel finanszírozására rendelkezésre álló keretből eddig sem a szélenergiára kellett az államnak a legtöbb kompenzációt kifizetnie. Utalt arra, hogy szélenergiára 2005-ben 91 millió forint volt a kifizetés, és a 330 megawattnyi engedélyezési kvóta kihasználása esetén sem haladná meg a 6,4 milliárd forintot. Ehhez képest 2005-ben a biomassza-erőművek 13 milliárd forintban részesültek. Tóth Péter megjegyezte: akárhogyan is változnak a szabályok, a 330 megawattos kvótánál nagyobb kapacitás 2010-ig egyébként sem épül ki. A szélturbina-gyártók leterheltek, a szállítási határidők elhúzódnak. A piacvezető cégek két éves határidőre adnak el szélerőműveket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.