Ausztria 8,4 milliárd eurót tervez költeni 2020-ig vízenergia-ágazata fejlesztésére, 7 terawattórával növelve a kapacitásokat. A beruházásokat az indokolja, hogy az osztrák vízerőművek áramtermelése évek óta stagnál, és jelenleg már „csak” nagyjából a helyi villamosenergia-igény 58 százalékát fedezik. A kilencvenes évek elején a részesedésük még elérte a 70 százalék körüli szintet. A növekvő fogyasztás támasztotta többletigényt ezért környezetterhelő hőerőművekből, illetve behozatalból kell kielégíteni. Ennek következtében Ausztria már 2001-ben nettó áramimportőr lett, és jelenleg a helyi fogyasztás mintegy 10 százalékát külföldi forrásból fedezi.
Egy tanulmány szerint – írja a Die Presse – az alpesi ország vízenergia-termelő kapacitása még mintegy harmadával (38-ról 56 terawattórára) növelhető, ám ebből eleve kiesik 5 terawattórányi lehetőség (Hainburg és Wachau) világörökségi és környezetvédelmi szempontok miatt. Így mindenekelőtt a már korábban nyilvánosságra hozott bővítési tervek megvalósítására gondolnak: Kaprunban (Limberg II. projekt), a tiroli Kaunertalban, valamint a vorarlbergi Kopswerk II. erőműben. A további szükséges célterületeket viszont egyelőre titkolják az illetékesek, kevesebb időt hagyva az esetleges lakossági tiltakozásokra.
A magyarországi megújuló stratégia tervezete szerint a vízenergia hasznosítása is fokozható a generátorok fejlesztésével, de csak a kisméretű vízi erőművek szaporodására lehet számítani. Bár a vízenergia termelése összekapcsolható a szivattyús-tározós megoldással, egy ilyen beruházás megtérülése a hazai domborzati viszonyok mellett erősen kérdéses.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.