Az egész világ látta, amikor Fehér Miklós összerogyott a pályán. A Benfica és a magyar válogatott játékosa gólt ünnepelt, hirtelen megbicsaklott a térde, és ott feküdt a stadion zöld füvén. Fél évvel korábban a 28 éves kameruni Marc-Vivien Foe, a Manchester City játékosa halt meg a pályán, a Kamerun–Kolumbia meccsen. A boncolás szívnagyobbodást mutatott ki. A 22 éves Antonio Puerta, az UEFA-kupa-győztes FC Sevilla labdarúgója a Getafe elleni bajnoki találkozó 35. percében esett össze a pályán. Újra kellett éleszteni, három napig az intenzív osztályon kezelték, de életét nem tudták megmenteni. Puerta után néhány napon belül három labdarúgó hunyt el hasonló körülmények közepette.
Váratlan szívhalál vitte a sírba a 27 éves zambiai Chaswe Nsofwát, aki Izraelben futballozott, egy napra rá a 21 esztendős ecuadori Jairo Andrés Nazarenót s ugyanezen a napon egy másik spanyolt, a 31 éves Ángel Arenalest Huescában. Az Amerikai Kardiológiai Társaság adatai szerint hetvenezer élsportoló közül egy életét veszti a hároméves felkészülési időszakon belül. Az áldozatok kilencven százaléka férfi. Az esetek ugyanennyi százalékában megelőzhető volna a tragédia.
A szlovák Fischer professzor jártas a témában, s már Fehér Miklós halála kapcsán közzétett egy tanulmányt, amelyben megoldást sürgetett. Nem volt nagy foganatja, és a FIFA sem tett sokat, az orvos levelet írt a Szlovák Labdarúgó-szövetség elnökének. „Pontosan felsoroltam a teendőket, hogy mit kell szigorítani. Ezt elő is terjesztették a kluboknak, de sehol sem vették komolyan” – nyilatkozta egy magyar nyelvű szlovákiai lapnak, a Vasárnapnak.
A berlini Charité és a Max-Delbrück-Centrum orvosai nemrégiben felfedeztek egy génmutációt, amely a nagy fizikai erőkifejtést igénylő sportolóknál kiválthatja a hirtelen szívhalált. Azt tanácsolják, hogy a versenyek előtt mindenképp nagyon alapos szívvizsgálatokat végezzenek el a sportolókon. Christian Geier és kollégái egy nagy család öröklési anyagát elemezték és hasonlították össze, amikor megtalálták a génmutációt, amely a szív falának megvastagodását okozza (hypertrophe Cardiomyopathie).
A betegeknek igen gyakran nincs is panaszuk, sem légzési nehézségük. „A sportolók szinte nem is éreznek semmit a megbetegedésből” – mondta Christian Geier a Die Weltnek. A kutatók úgy vélik, hogy a sportolók hirtelen szívhalála az esetek harminc-ötven százalékában az öröklött szívizom-nagyobbodásra vezethető vissza. A tudósok eddig már tíz másik olyan gént is felfedeztek, amelyek apró hibája nyomán a szívfal vastagabb lesz, azonban továbbra is megválaszolatlan kérdés, hogy milyen mechanizmus okozza a megváltozott genetikai építkezésben a fatális változást.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.