BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nyaraló cégvezetők - van leállás?

Ha egy cégvezető nemcsak el akarja tölteni a nyári szabadságát, hanem fel is akar töltődni, akkor meg kell szabadulnia a „pótolhatatlan vagyok” érzéstől. A manager magazin hazai vezetőket kérdezett, mennyire tudnak „leállni” a vakáció alatt. A VGO az mm cikkéből készített összefoglalót.

Muszáj kikapcsolni

A legtöbb vezető hatalmas tervekkel, elvárásokkal várja a nyarat. Gyakran egész évben erre „spórol” az idejével, mondván: egész évben „hajtok”, legalább nyáron kipihenhetem magam. Ám Komócsin Laura szerint a legtöbb ilyen terv füstbe megy. Az International Coach Federation magyar tagozatának elnöke azt tapasztalja, hogy sok vezetőtársa hiába nem visz magával laptopot, a világ másik végén járva is képes beugrani egy internetkávézóba, hogy megnézze a sürgős leveleket.

„Nem elég szabadságot kivenni, elutazni, a munkát ilyenkor valóban le kell tenni. Nagyon fontos kérdés lehet, hogy mennyire érezzük biztonságban az állásunkat, a cégünk jövőjét, mennyire tudjuk delegálni a szervezetben a feladatainkat.” Az is lényeges szempont, hogy a nyaraló menedzser képes legyen elfogadni, hogy a nem munkával töltött idő hasznos, nem elvesztegetett, kidobott napokról van szó, hanem saját feltöltődéséről külső forrásokból, ami éppen azt garantálja, hogy a munkáját hosszú távon sikeresen tudja ellátni.

Mindenki pótolható

Nyári pihenés nélkül nem bírná az egész éves hajrát a cseh tulajdonban lévő Zentiva gyógyszergyártó cég magyarországi ügyvezető igazgatója sem. Váradi György bevallja: a hosszabb pihenés alatt ő is megnézi a bejövő e-maileket.

Ezzel nincs egyedül: a UPS Europe Business Monitor korábbi felmérése szerint az európai vezetők több mint háromnegyede elérhető mobiltelefonon, míg 48 százalékuk a beérkező leveleit is elolvassa a szabadsága idején.

„A levelekre nem feltétlenül válaszolok, egyszerűen csak nem akarom úgy kezdeni az első munkanapomat, hogy több száz olvasatlan levélre kell válaszolnom. Ha hagynám felgyülemleni a teendőket, a kéthetes üdülés eredménye két nap alatt elveszne. A szabadság alatt csak akkor reagálok egy üzenetre, ha az érinti az üzletmenetet, a tulajdonosoktól vagy valamely hatóságtól érkezik; sok esetben kiadom a feladatot, vagyis továbbítom a kompetens kollégámnak a leveleket, hogy ne álljon az ügy a távollétemben sem” – hangsúlyozta a cégvezető. Ez a hozzáállás, a napi teendők „elengedése” talán a legfontosabb ahhoz, hogy egy vezető tényleg képes legyen pihenni, s ne amiatt őrlődjön, hogy vajon működik-e a cég nélküle.

Bármilyen vezetői székben is ül valaki, tudnia kell: ha nyaral, nem áll meg az élet, s nem attól jó menedzser, hogy pótolhatatlan. Sőt, az a jó vezető, aki nyugodtan kipiheni magát, hiszen ez az ő és a cég érdeke is – emelte ki Komócsin Laura.

Helyettesítési rend

Erre kellett rádöbbennie Csaposs Noéminak, a Trenkwalder ügyvezető-helyettesének is. Ám hogy a tízezer kölcsönzött munkavállalót foglalkoztató cégnél nyáron is minden rendben menjen, szigorú helyettesítési rendet dolgoztak ki a vezetők. Ez azt is lehetővé teszi, hogy egy évben valaki rövidebb időre többször kiszálljon a napi pörgésből.

Személyiségfüggő átállás

Bár a torontói egyetem szabadságolási szokásokat vizsgáló elemzése szerint legalább három hét kell a teljes feltöltődéshez, az egyhetes nyaralások mellett a négynapos hosszú hétvégék a menedzserek leggyakoribb pihenőidőszakai. A felmérés szerint ezek is nyújthatnak egy kis kikapcsolódást, feltéve, ha a vezető tényleg képes megállni, hogy egyáltalán ne gondoljon a munkára, ne telefonáljon, ne e-mailezzen, ne skype-oljon a napi teendők miatt.

A vezetőnek tudatosan át kell állítania a gondolkodását, ami az élethelyzetétől, a leterheltségétől és a személyiségétől is függ. Van, akinek ehhez elég pár óra, másoknak napokra van szükségük. Nem ritkán az is megesik, hogy a feleségével, a gyerekével nem tud miről beszélgetni a menedzser, hiszen ha kiesik a komfortzónát jelentő bizniszből, akkor kiderül, hogy alig van téma, amelyhez még köze lenne. A gyerekes házaspárok ilyenkor könnyebb helyzetben vannak, hiszen a gyerekek általában beszédesek, és gyorsan felismerik, hogy apa/anya végre terhelhető, és lehet vele beszélgetni. A nem menedzser férj/feleség pedig nagy türelemre kényszerül, mivel olyan témát kell találnia, amely érdekli a társát, és mégsem kötődik a munkához.

Konklúzió

Azzal a lapunk által megkérdezettek mindegyike egyetértett, hogy a nyár nem „csodaszer”, az egész éves hajrát nem lehet kipihenni egy évszak alatt. Különösen akkor nem, ha valakinek komoly problémái vannak a munka és a magánélet egyensúlyával, a negatív stressz szintjével. Ilyen esetekben ugyanis a nyaralás csak átmeneti javulást hoz, és szeptemberre újra visszatér a teljesítménykényszer, a munkamánia, az idegesség, az arrogancia, a szív körüli szorító érzés... A felborult egyensúly visszaállításához több kell pár hetes üdülésnél. Ám ez is, ahogy a nyári szabadság időpontjának meghatározása, egyetlen döntéssel kezdődik el.

A cikk teljes terjedelemben a manager magazin most megjelent nyári számában olvasható.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.