BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A kínaiaknak nem kell a mérgező hazai - Eljött a külföldi tejipari cégek ideje

Meghatározó szerepre tehetnek szert a külföldi tejipari cégek Kínában, a szélesedő tejporbotrány nyomán. A piacvezető helyi vállalatok ugyanis szennyezett tejport árultak, ez eddig négy csecsemő halálát és több ezernek a megbetegedését okozta.

A kínai élelmiszer-biztonsági hatóság több tejipari cégnél is végzett ellenőrzéseket, és a minták közel 10 százalékban a tej esetében is melamin szennyezést mutatott ki. A vállalatok a műanyagiparban használatos melamint azért keverték a tejporba és a tejbe, hogy annak fehérjetartalma magasabbnak tűnjék az egyszerűbb tesztekben, amelyek a nitrogéntartalmat mérve következtetnek a fehérje arányára.

Ez a szélhámosság a szakértők szerint bizalmatlanságot kelt a helyi cégekkel szemben a kínai fogyasztók körében.

A hatóságok újabban a Mengniu Dairy, a belső-mongóliai Yili Industrial Group Co Ltd, a Bright tejipari konszernek, de a pekingi olimpia egyik szponzorának, a hongkongi Yili cégnek a termékeiben is találtak szennyező anyagot.

A MeadJohnson Nutritionals, amely a Bristol-Myers Squibb egysége, 25 százalékos piaci részesedéssel rendelkezik a legjobb minőségű gyerektápszerek piacán, a Wyeth és Dumex, amelyek a francia Danone tejporgyártó egységei, 20 százalékos, illetve 12 százalékos piaci résszel bírnak.

A Kínában működő legtöbb külföldi vállalat arról biztosította a közvéleményt, hogy termékei nem tartalmaznak melamint, továbbá, hogy nem szándékozik árat emelni, kihasználva a helyi vetélytársak nehézségeit. Egyebek közt a Wyeth, az AbbottNutrition és a Nestlé is ígéretet tett az árak változatlanságára.

A teljes kínai tejipari piacot 20 milliárd dollárra becsülik a szakértők 2010-re.

A kínai tejporügy a múlt hét óta terebélyesedik. Egy hete a kínai kormány komoly büntetéseket helyezett kilátásba, miután az egyik legnagyobb tejipari vállalatnak 700 tonna tejport kellett kivonnia a forgalomból, mert az vesekövet okozott csecsemőknél. A Sanlu Group Co., Kínai első számú tejporgyártója rendelte el a termék visszahívását, miután a tejpor hatására ötven baba szervezetében képződött vesekő, és egyikük meg is halt. A Sanlu résztulajdonosa egy új-zélandi vállalat, ott azt mondták, hogy tudomásuk szerint a melaminnal szennyezett tejport nem exportálták Kínából.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.