BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

"Közelít a blamázshoz" - a horvát sajtó a Mol-ajánlattételről

A Mol hivatalos vételi ajánlatának bejelentésétől számított első két munkanapon mindössze 18 INA-részvény eladását hagyták jóvá Zágrábban, ennyi részvényt kínáltak fel eladásra az ajánlatra válaszul, közölte szerdán internetes oldalán a horvát központi elszámolóház (SDA).

A Mol részvényenként 2800 kunás (szerdai napi árfolyamon 94 577 forint) vételi ajánlata az INA 31 százaléknyi közkézhányadára szeptember 5-én jelent meg a horvát hivatalos közlönyben, ezt követően 28 napon át, vagyis október 3-ig érvényes a magyar olajtársaság ajánlata, amely összesen mintegy 8,68 milliárd kunát (1,72 milliárd dollár) ér. A horvát sajtó igencsak csekélynek tartja az eladási szándékot, a közszolgálati televízió (HRT) híradója szerint például a nyilvános ajánlattétel közelít a "nyilvános blamázshoz".

A HRT emlékeztet arra, hogy szakértők és részvényesek sem voltak elégedettek a Mol ajánlatával, sőt, egyes vélemények szerint 3100 kunánál kevesebbet kínálni szinte már "sértés". Az INA kisrészvényesei is "szégyenletesen alacsonynak" minősítették a magyar olajtársaság által kínált összeget. Az intézményi befektetők korábban szintén elégedetlenségüknek adtak hangot.

A Mol az INA 31 százaléknyi, közkézen forgó részvényeire tett most ajánlatot, az ajánlat 28 milliárd kunára értékeli az INÁ-t. A horvát olajipari konszern további több mint 44 százaléka állami tulajdonban van, a Mol eddigi tulajdoni részesedése 25 százalék plusz egy részvény, azt a Mol 2003-ban vásárolta meg, 505 millió dollárért. A Mol többségi tulajdonra akar szert tenni az INA-ban, és részvénycseréről tárgyal a horvát kormánnyal is. Korábbi horvát lapértesülések szerint a megbeszélések arról folynak, hogy a horvát kormány 14 százaléknyi INA részvényt átadna a Molnak, a magyar társaság részvényeiért cserébe.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.