Az új koncepcióban kiemelten kezelik a népegészségügyi programokat, fejlesztik az ellátórendszert, átalakítják az egészségbiztosítást és megoldják a humán erőforrás helyzetét. A vitaanyagot július elején bocsátotta társadalmi vitára a kormány, a szakmai véleményekkel kiegészített dokumentumot tegnap ismertették a szakmai és betegszervezetekkel, amelyet legkésőbb a hónap közepén kerül a kormány elé, s akár októberben megkezdődhet a törvényhozás.
A véleményalkotók többsége azt kifogásolta az egészségügy kétéves, a Biztonság és partnerség nevet viselő programjából, hogy a tervezett feladatok mellé nem rendeltek forrást, hiányzik a prioritási sorrend, nincs javaslat a hálapénz kiváltására és az ágazati amortizáció megoldására - mondta a Magyar Orvostársaságok és Egyesületek Szövetsége (MOTESZ) által ma rendezett konferencián Kiss István, a MOTESZ leendő elnöke.
A változtatásokkal mindenki egyetért, derült kis a hatszáz oldalas véleményhalmazból, amelyet a konferencián elhangzottakkal is kiegészítenek. Rácz Jenő, a Magyar Kórházszövetség elnöke, az első Gyurcsány kormány egészségügyi minisztere például a munkaerő elvándorlás megállítása érdekében a bérfelzárkóztatási és az ágazati életpálya modell mielőbbi kidolgozását javasolta.
Azt is javasolta, hogy az ágazat következő évi költségvetése legalább az idei szinten maradjon, hiszen rossz helyzetben vannak az egészségügyi intézetek. Állapotukról e hónap végén készül el a szövetség felmérése, amelyben a pénzügyi helyzetük mellett a humán erőforrás állapotát is tesztelik.
Ez utóbbival kapcsolatban Balogh Zoltán, a Magyar Egészségügyi Szakoldozói Kamara úgy fogalmazott: "a 24. órán túl vagyunk, azonnal intézkedni kell." Nincs jelentkező az ápolói szakmára, az elvándorlás pedig óriási. Ezért már a képzés előtt anyagi ösztönző rendszert kell kilátásba helyezni.
Gógl Árpád a Fidesz szakpolitikusa szerint elkerülhetetlen a forrásbevonás, és az egészségügyi közszolgáltatásokért felelős önkormányzatokról szóló törvény megváltoztatása.Úgy látja: az orvoslás szakmai felügyeletét a kamarának kell biztosítani, ám a hatályos törvény erre nem ad módot.
Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke nem ért egyet a regionális alapon szerveződő egészségbiztosítóval, ám Székely Tamás megnyugtatta: marad az OEP, csupán a mostani megyei pénztárak helyét foglalnák el az OEP regionális szervezetei. Az elnök korrektnek tartja a kétéves programról meghirdetett vitát, az valóban szakmainak minősíthető, ám kár a gyors lezárásáért.
A miniszter szerint azonban a társadalmi és szakmai párbeszéd alapszakasza zárult csak le, s ez alapján szükséges bizonyos kormányzati intézkedéseket, törvénymódosításokat hozni, de a program ciklusokon átívelő, bővítésére még bőven lesz mód. A tárcavezető a kormány elé kerülő koncepciót kiegészíti a gyógyszerellátás kérdéseivel, a lelki egészségprogrammal, a központi ágynyilvántartás fejlesztésével, hogy a beteget abba a kórházba vigye a mentő, ahol fogadják is.
A kétkedőket megnyugtatta: az uniós forrásokból épülő szakrendelők működtetésére lesz pénz a tb-kasszában, s mivel a kormányfő is támogatja az egészségügyi életpálya modell bevezetését, vélhetően pénzt is rendel hozzá a kormány. Bővül a program néhány fontos fogászati feladattal, ilyen az iskolafogászat megerősítése, illetve az informatikai fejlesztések forrásának biztosítása.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.