Várhatóan 9-10 milliárd forinttal lesz kevesebb a hazai gyógyszertárak idei árrésbevétele a két évvel korábbi 75 milliárdnál, s ha csak a társadalombiztosítási támogatással forgalmazott medicinákat nézzük, a mérséklődés 13 milliárd.
A szaktárca illetékesei egyeztettek is a patikusokkal a gyógyszer-gazdaságossági törvény tervezett módosítása kapcsán, ám javaslataik közül csupán egy köszön vissza a tervezetben – állítják. Nevezetesen: törvényi szintre emelné az Egészségügyi Minisztérium a gyógyszerészi gondozást. Ezzel hosszabb távon jól járna az egészségpénztár is, mert a gyógyszertárakban gyakrabban megforduló pácienseknél különféle szűrővizsgálatokat végeznének a patikusok. A pluszpénz sürgősen kellene a közel 2300 gyógyszertár közül különösen annak a csaknem 700-nak, amelyek üzemgazdaságilag veszteségesek.
Pontosan egy éve ígérte Gyurcsány Ferenc, hogy hárommilliárd forintot juttat a kormány a gyógyszertári ágazatnak, ám ez az összeg ma is késik, s félő, hogy a közben kirobbant pénzügyi-gazdasági válság miatt nem is jut el hozzájuk. A helyzet komolyságát mutatja, hogy ma az egy évvel korábbihoz képest megkétszereződött a gyógyszertárak tartozásállománya, a gyógyszer-nagykereskedők patikáknál lévő kinnlevősége pedig meghaladja a kórházakét. Annak összegéről azonban – tartva a hitelfelvétel megnehezítésétől – nem adtak tájékoztatást. Mivel az árréstömeg annyifelé oszlik, ahány patika van, csökkentette az egy-egy gyógyszertárra jutó részt a múlt év elején bevezetett patikaliberalizáció. Hatására több mint háromszázzal bővült az addig kétezres hálózat. Ezért kezdeményezte a kamara, hogy csak az kapjon alapítási engedélyt, aki többletszolgáltatást vállal.
Azt is javasolta a kamara, töröljék a törvényből a 2010. januártól hatályos teljes liberalizációt megengedő passzust, maradjon fönn az állam ellenőrző szerepe a gyógyszerellátásban, de a kérést eddig elutasították.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.