A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint az év első tíz hónapjában a lengyel vendégek által eltöltött éjszakák száma 35,2 százalékkal 380 ezerre, a román vendégéjszakák száma pedig 24,8 százalékkal 340 ezerre emelkedett 2007 ugyanazon időszakához képest. A szomszédos országok mellett, vannak olyan szegmensek, amelyek a kedvezőtlen gazdasági körülmények ellenére is rugalmasan reagálnak, például a rokon és barátlátogató turisták, a visszatérő vendégek, a speciális érdeklődésű, valamint az egyéni utazók. A legnagyobb visszesés a kongresszusi–és üzleti turizmusban várható – tette hozzá Róna Iván. A 2009-es tervet az ország átfogó marketingkommunikációját végző MT Zrt. jövőre a 2008–hez hasonlóan 5 milliárd forintból valósíthatja meg.
A szakemberek egyöntetű véleménye, hogy a gazdasági válságban a legnagyobb vendégforgalom csökkenés Budapest könyvelheti el, hiszen a vendégforgalom 70 százalékát külföldi vendégek adják. Fekete László, a Budapesti Turisztikai Hivatal Kht. ügyvezető igazgatójának legoptimistább becslése szerint is mintegy 10 százalékos forgalomcsökkenés várható.
A helyzetet rontja, hogy éppen a holt szezon fellendítése érdekében indított Budapest Winter Invitation kampány alatt lassan egy hete folyik a sztrájk a ferihegyi repülőtéren: a becslések szerint a szolgáltatók ezer vendég meg nem érkezésével 200 millió forint bevételtől eshetnek el. Kovács István, a Magyar Szállodaszövetség főtitkára a Világgazdaságnak kifejtette, több olyan vendégtől esik el a főváros, akik terveztek utazást, ám a kaotikus helyzet miatt Budapest helyett Prágát, Bécset, vagy más alternatív lehetőséget választották. Budapesten augusztus óta folyamatosan csökken a szállodák vendégforgalma, s mivel az országban befolyó turisztikai bevételek kétharmada a fővárosban realizálódik, az egész ágazatot érzékenyen érinti a csökkenés.
Hülvely István, mint a Turisztikai és Vendéglátó Munkaadók Országos Szövetségének (VIMOSZ) elnöke, egyben a Hunguest Hotels Zrt. vezérigazgatója a szövetség nevében felhívja a figyelmet arra, hogy a Ferihegyen kialakult helyzet a jelenlegi gazdasági válságban rengeteg olyan veszélyt hord magában, amely az idegenforgalom destabilizációjához és számos, az ágazathoz kapcsolódó, munkahely elvesztéséhez vezethet. Ezért a VIMOSZ arra kéri a kormány képviselőit, hatóságokat, Ferihegy vezetőségét és dolgozóit, hogy mielőbb normalizálják a Ferihegyen kialakult helyzetet.
A ferihegyi sztrájkkal egyidőben a Ryanair, ír fapados légitársaság bejelentette, hogy megszűnteti a Budapestet két németországi várossal összekötő járatait. A lépést a megemelkedett repülőtéri árakkal magyarázta a társaság. A Ryanair szerint Budapest évi 70 ezer látogatót és velük együtt mintegy 7 millió eurót veszít a járatok törlése miatt.
Többszáz milliárd fesztiválokra
Összesen 682 millió forint pályázati támogatást nyert 63 jövőre megvalósuló turisztikai szempontból jelentős rendezvény a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) és az Önkormányzati Minsztérium (ÖM) közös pályázatán. Kizárólag olyan rendezvények kaphattak támogatást, amelyek kulturális és turisztikai értéket képviselnek, költségvetésük eléri az 50 millió forintot és a közönség létszáma eléri a 10 ezer főt. A támogatás azért is fontos, mert az MT Zrt. országmarketingjében jövőre a kulturális turisztikai kínálatot helyezi előtérbe.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.