BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Marad a gyógyszeradó, de keresik a k+f ösztönzés lehetőségét

A gyógyszerkassza fenntarthatósága a gyógyszeripar érdeke is, ám célszerű lenne, ha a k+f ráfordításokat ösztönözné az állam. A cégek különadóját nem érinti a törvénymódosítás, azzal számoltak a tb költségvetésében.

Biztosra veszi a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségének alelnöke, hogy a parlament egészségügyi bizottsága támogatja azokat a törvénymódosító indítványokat, amelyek a hazai gyógyszercégek kutatás-fejlesztéseinek (k+f) ösztönzésére, a magas hozzáadott értéket előállító munkahelyek megtartására irányulnak. Frédéric Ollier, a Sanofi-Aventis/Chinoin gyógyszercég vezérigazgatója szerint ugyanis olyan exportorientált ágazatról van szó, amely a gazdaság egyik pilléreként kiutat jelenthet a válságból.

A bizottság ma ismét napirendre tűzi az egészségügyi törvény módosítását s a képviselői indítványok sorsát. Ezek egyikének célja, hogy a gyógyszercégek ösztönzést kaphassanak k+f beruházásaikhoz. A 12 százalékos különadó és az orvoslátogatói díj fizetésének hatására ugyanis közel 64 százalékkal visszaesett ez a tevékenységük. A módosításokkal elérhetnék, hogy a hazai gyógyszeripar innovációra és beruházásokra fordított kiadásai az elmúlt két évvel ellentétben ne csökkenjenek, és lehetővé tegyék, hogy a gyártók kutatás-fejlesztéseit támogassák – állítja az alelnök. A k+f ösztönzése régi kívánság – ismerte el Kökény Mihály, a bizottság MSZP-s elnöke. Ám olyan módosítás nem fogadható el, amely növelné a biztosító jövő évi gyógyszerkiadását, az ilyen típusú támogatást iparpolitikai eszközökkel kell megoldani.

Az ipar érdeke azonos a kormányéval, ez pedig az egészségügyi és a gyógyszerkassza fenntarthatósága – állítja Frédéric Ollier. Azt tartaná célszerűnek, ha a k+f ráfordítások után igénybe vehető engedményekre vonatkozó szabályok a kutatás-fejlesztésért felelős miniszter hatáskörébe kerülnének. Kökény nem tartja elképzelhetetlennek az Egészségbiztosítási Alaptól független technika alkalmazását, ám a 12 százalékos különadót az Alkotmánybíróság nem tartja törvénytelennek, s mivel a cégek orvoslátogatói után fizetett évi ötmillió forintos díj ellen is csak technikai kifogása volt, azt a törvény módosításával visszaemelik a jogszabályba. Ám a jövőben csak a ténylegesen e munkával töltött napokra kellene fizetni a díjat. Ennek évi tízmilliárdos összegével és a harmincmilliárdos különadóval ugyanis számoltak a tb idei gyógyszerkasszájában. NTE

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.