Hillary Clinton az amerikai demokrata elnökjelöltek választási kampányában hangsúlyosan érvelt olyan adószabályozási és más intézkedések mellett, amelyek támogatnák az insourcingot és visszaszorítanák az outsourcingot. Az utóbbi, tehát az egyes tevékenységek külföldi kiszervezése nálunk is jól ismert és alkalmazott gyakorlat, az insourcingról azonban kevesebbet tudunk. Miről is van szó?
Az amerikai közgazdasági szakzsargonban az insourcing azt jelenti, hogy külföldi cégek az Egyesült Államokban feldolgozóipari vagy más ágazati tevékenységeket végző létesítményeket hoznak létre, és ezzel Amerika számára munkahelyeket teremtenek. Az USA-ban jelenleg mintegy ötmillió munkavállaló (azaz az összes foglalkoztatott nagyjából 4,5 százaléka) külföldi tulajdonú cégekben vagy azok leányvállalatainál dolgozik. Ugyanakkor olyan amerikai cégek, mint a Dell, a Hewlett-Packard vagy a Symantec, például call centereiket már teljes egészében külföldre telepítették, sokszor az amerikainál drágább munkaerőköltségek mellett is. Ezért buzdított a leendő külügyminiszter arra: „Foglalkoztass itthon!”
Miért lehet mindez érdekes számunkra? Természetesen elsősorban nem azért, ami az Egyesült Államokban történik, s nem is azért, mintha számunkra a válság legsúlyosabb következményei ebből fakadnának. Amiért azonban nem hagyható mindez figyelmen kívül, az ma még talán csak egy feltevésnek tűnik, holnap azonban már súlyos fenyegetettséget jelenthet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.