BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Változatok erőműépítésre

Körvonalazódik, hogy mennyi új erőművi blokkra van szüksége az országnak, a majdani áramtermelő mix összetétele nagyban múlik a vállalati szándékokon, a lehetőségeken, de a politikai akaraton is.

Miért, mikor és mennyi erőművi kapacitást kell létesíteni az országban? Mindig a várható csúcsfogyasztásból kell kiindulni, mutatott rá a most folyó Enkon energia konferencián Stróbl Alajos, az ETV-Erőterv Zrt. főmérnöke. Várakozásai szerint a kereslet 2025-re mintegy 2000 megawattal nő, miközben a mostani, 9000 megawatt beépített kapacitás 5000-re csökken mindenekelőtt amiatt, hogy le kell állítani az elöregedő termelő blokkokat. Jó eséllyel a ma még évi 1000 megawattnyi importról is le kell addigra mondani. Ráadásul nem a beépített kapacitás veendő figyelembe, hanem az annál sokkal kisebb, ténylegesen figyelembe vehetők.

A szakember szerint a fentiek alapján 7000 megawatt, más becslések szerint 5000-6000 megawatt új kapacitás kell az országnak 2025-ig. Erős e téren, az atom-, a gáz-, a szén- és a megújuló lobbi is, ám azt, hogy végül milyen blokkok épülnek, a lehetőségek is behatárolják. Vélhetőleg például az ország energiaellátása nem oldható meg a paksi atomerőmű élettartamának meghosszabbítása és új blokk építése nélkül. Olajtüzelésű egységet nyilván csak tartaléknak kell létesíteni, a gáz kapcsán az ellátás stabilizálása és a gázerőművek hatékonyságának a növelése a cél. Nem kerülhető el egy tározós erőmű létesítése sem. Sok, de korlátozott lehetőséget rejtenek a megújulók is. Ugyanakkor fölösleges minden megújulóból áramot termelni, például célszerű lenne a fűtésben földhővel kiváltani a gázt. (Részletek a holnapi Világgazdaságban)

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.