Kijevben Alekszadr Slapak, Juscsenko gazdasági tanácsadója újra kijelentette: a Gazprom és a Naftogaz múlt héten aláírt szerződése Ukrajna számára kész ráfizetés, és Julija Timosenko kormányfő azt írta alá, amit az orosz fél elébe tett. Ugyanakkor sem az elnöknek, sem az ukrán Nemzetbiztonsági Tanácsnak nincs módja a szerződés felbontására, és Timosenko egy tanácsadója a Vedomosztyi című orosz lapnak ki is jelentette, hogy Juscsenko tanácsadóinak nyilatkozatai semmiféle befolyással nincsenek a kormány irányította folyamatra.
Közben nyilvánosságra kerültek a tízéves, 2019-ig szóló szerződés részletei. Eszerint Ukrajna idén 40 milliárd, a továbbiakban évente 52 milliárd köbméter gázt vásárol, amelynek alapára Ukrajna számára a szerződés teljes érvényességi ideje alatt 450 dollár/ezer köbméter, de negyedévente változik a pakura és a dízel árának függvényében, továbbá idén Kijev még 20 százalékos kedvezményt kap. Mihail Korcsemkin, az East European Gaz Analysis amerikai elemző cég szakértője a Vedomosztyi című lapnak úgy nyilatkozott: a szerződés aligha lesz sokáig életképes, hiszen a szabadpiaci árak Nyugat-Európában számos helyen már január 12-én 350 dollár körül jártak ezer köbméterenként, ráadásul a Naftogaz nem exportálhatja tovább az ukrán importra szánt gázt, hogy ebből támogassa a magas árat, noha kiadásai már idén is elérik a 9 milliárd dollárt.
Az ukrán importtól független a másik, egyidejűleg aláírt különálló szerződés, amely az orosz gáz európai tranzitját szabályozza.
A Nyezaviszimaja Gazeta című orosz lap viszont úgy értékelte, hogy alaposabb vizsgálat után az orosz-ukrán szerződés nem előnyös Oroszországnak. Ukrajna ugyanis elkerülni látszik a gáz árának emelkedését. Az idei évben az alapár 450 dollár ezer köbméterenként, amelyből Kijev az ez évre kialkudott 20 százalékos kedvezmény folytán "listaáron" is csak 360 dollárt fizet. Ám az első negyedben mindössze ötmilliárd köbmétert vesz. A gáz piaci ára az év további negyedeiben ráadásul, becslések szerint, 280 dollárra, 202 dollárra, majd 178 dollárra esik majd vissza ezer köbméterenként, és az idei 40 milliárd köbméterből 12,5 milliárdot Ukrajna a negyedik negyedben vesz majd meg.
Oroszországban mások is úgy vélik, hogy a gázháború legnagyobb vesztese a Gazprom. Az első becslések mintegy kétmilliárd dollárra tették a Gazprom veszteségét. Időközben azonban a német E.ON Ruhrgas sokmilliós kártérítést követel a kimaradások miatt keletkezett károkért azzal, hogy a büntetőszankciók lehetősége szerepel a kétoldalú szerződésben, csak a mértékét kell tisztázni.
Legelsőként, nyomban az orosz-ukrán szerződés aláírása után Bulgária nyújtotta be kárpótlási igényét. Petr Dimitrov bolgár energiaügyi és gazdasági miniszter Alekszandr Medvegyevnek, a Gazprom vezérigazgató-helyettesének pénteken kiszámolta, hogy Bulgáriát 250 millió euró kár érte a gázszállítások kimaradása miatt - a bolgár kormányfő két nappal korábban még csak 86 millió eurós kárról beszélt -, és három lehetőséget kínált fel a kiegyenlítésre: a Gazprom fizethet készpénzben, szállíthat gázt kedvezményes áron, vagy hozzáférést biztosít az orosz gázszállítási rendszerhez Bulgáriának, hogy az harmadik országból tudjon beszerezni gázt, írta a Nyezaviszimaja Gazeta című orosz lap hétfőn. Az újság szerint a Gazprom alkudozás nélkül elfogadta a követelést, és a kedvezményes árú szállítást választotta.
Emellett azonban Dimitrov bejelentette, hogy országa szeretne új szerződést kötni az orosz monopóliummal, és abból kiiktatni a közvetítőket. A jelenlegi szerződés emlékeztet a korábban Ukrajnával fennállóra: a Vedomosztyi című lap szerint a Gazprom a határon a Bulgargaznak, a ZMB-nek - saját száz százalékos leányvállalatának, és az Overgas cégnek adja el a földgázt, amely utóbbi 50 százalékban a Gazpromé, a másik 50 százalék pedig egy Szaso Doncsev nevű bulgár üzletemberé. A Gazprom revizorai már 2002-ben rájöttek, hogy az Overgas kedvezményes áron kapja az orosz gázt, és nem fizet érte idejében. A vámosok viszont azt állapították meg, hogy 2006-ban az Overgas és a ZMB a Bulgargazhoz képest háromszoros áron vette a gázt. A lap kérdésére a Gazpromnál csak annyit mondtak, hogy minél kisebb a mennyiség, annál magasabb az ár.
A Nyezaviszimaja Gazeta arra is felhívta a figyelmet: a bolgár igények elismerése hasonló követelésekre indíthatja a Gazprom más partnereit is, Európában még csak most folyik az orosz-ukrán gázháborúból származó károk kalkulálása, eddig még csak az osztrák ÖMV jelentette azt, hogy nem érte kár. A lapnak nyilatkozva egy szakértő úgy vélte: a bolgár követelés elismerése nyomán jelentősen megnőhet a kártérítési követelések száma, de egyáltalán nem biztos, hogy a Bulgáriával kialkudott feltételek más partnerekre is érvényesek lesznek: a Gazprom csak azt demonstrálta, hogy kész tárgyalni, de ígéreteket nem tett.
Medvegyev hétfőn újra elmondta, hogy a Gazprom kára mintegy kétmilliárd dollár, és a konszernnek minden alapja megvan, hogy kártérítést követeljen Ukrajnától a gázháború okozta veszteségei fejében. Konkrét elképzeléseket nem említett, csak annyit tett hozzá, hogy fenntartja magának kártérítés követelésének jogát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.