A bankok még megfontoltabban bánnak majd az ingatlanpiaccal, és a befektetési környezet még elővigyázatosabbá válhat. Ugyanakkor 2009-ben lehetőségek is adódnak majd, legfőképpen a vásárlók és a bérlők számára,” – foglalta össze a várakozásokat Hidasi János, a Colliers International operatív igazgatója.
Az eseményt megnyitó beszédében Michael Smithing ügyvezető igazgató hangsúlyozta, hogy 2008 szeptemberében a világ megváltozott. Ebben az esztendőben - 13 évi folyamatos növekedés után először - a GDP 2,5 százalékos csökkenése várható. A legtöbb elemző a javulást 2011-re várja.
Balla Ákos, az értékbecslési divízió igazgatója felhívta a figyelmet arra a tényre, hogy jelentős negatív változás történt az ingatlanok értékekben. B és C kategóriába sorolható ingatlanok és magas rizikójú fejlesztési ingatlanok esetében jelentős értékveszteség realizálódott.
Az általános gazdasági helyzet az A+ kategóriás piacot is érinti, ám itt még mindig van hely olyan bérlők számára, akik kompromisszumoktól mentesen kívánnak dönteni az arculat és helyszín kérdéseiben, és hajlandóak 20 euró/négyzetméter, vagy ennél is magasabb bérleti díjat fizetni.
2009-ben jelentős bérlői aktivitásra számítunk, hiszen ahogy a bérlők rájönnek, hogy nekik áll a világ, ki fogják használni a lehetőségeket és újratárgyalják a bérleti szerződéseket, vagy új irodaházba költöznek. A szállodapiacot illetően Hamish Williams megjegyezte, hogy mind a fapados légitársaságok részéről, mind pedig a kétcsillagos, olcsó szállodák fejlesztői részéről megújult a Magyarország iránti érdeklődés. Ahogy azt a szálloda üzletág igazgatója elmondta, hogy 2009-ben összesen 517 új szállodai szoba áll építés alatt, ennek 13 százaléka ötcsillagos, és a fennmaradó 87 százaléka négycsillagos hotelben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.