Magyarország a volt szocialista országok élvonalában van, Üzbegisztán vagy Ukrajna előz meg minket. Manapság a hálapénz rutinszerű, szokásos jelenséggé vált - minden negyedik beteg ad pluszpénzt az orvosoknak, átlagosan havi 4300 forintot. A webbeteg.hu internetes lap és a Szinapszis Kft. felméréséből az is kiderül, hogy az összeg nagyon változó. A paraszolvencia az ország nyugat i részében kevésbé jellemző, mert ott gyakrabban járnak magánorvoshoz az emberek.
Hálapénz ügyében egyébként Magyarország a volt szocialista országok élvonalába tartozik - mondja Mihályi Péter egészségügyi közgazdász, aki egy most megjelent tanulmányban foglalta össze a nemzetközi kutatásokat. 28 országban 29 ezer embert kérdeztek, Albániában a válaszadók közül minden második azt mondta, hogy szokott adni hálapénzt, itthon a megkérdezettek 31 százaléka vallotta be ugyanezt. Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke úgy gondolja, a politika érdeke, hogy fennmaradjon a hálapénz rendszere. Úgy látja, Magyarország egyébként is jellemzően egyre inkább baksisozó ország, sokan meg vannak győződve - tévesen - arról, hogyha valamilyen anyagi előnyt juttatnak, akkor azért ők valamiféle előnyhöz jutnak. Így van ez a polgármesteri hivatalban, a boltban és a kórházban is.
Éger István kollégája, a kolozsvári orvosi kamara elnöke legalizálná a hálapénzt, mégpedig úgy, hogy egyfajta illetéket vezettetne be. Szerinte ugyanis a törvényes jutalmazás visszaszorítaná a korrupciót. Ukrajnában pedig kamerákkal küzdenének a csúszópénz ellen.
Rácz Jenő ex egészségügyi miniszter, a Veszprém megyei Kórház-Rendelőintézet főigazgatója lapunknak elmondta: az intézményükben legalizálták a hálapénzt, úgy is mondható, hogy kifehérítették a fekete pénzmozgást a szülész-nőgyógyász orvosok körében. A doktoroknak írásbeli szerződést kell kötniük a kórházzal, ha páciensüket ott kívánják ellátni, s egyben szóban vagy írásban szerződni kell a kismamákkal is. Ebből pénz nem jár a kórháznak, hiszen a terhességgel, szüléssel kapcsolatos kezeléseket az OEP finanszírozza. Ám ha a páciens többlet szolgáltatást vásárol, tehát nem az ügyeletben lévő doktort kívánja látni maga mellett, hanem a szerződés szerint a választottat, megteheti. Ez esetben az orvos akár munkaidőn kívüli készenlétet is vállal, s az egyezség szerint látja el a kismamát. Ám aki nem választ orvost, azt továbbra is térítésmentesen látják el a kórházban. A gyakorlat bevált: az elmúlt években - ellentétben az országos átlagnál - Veszprémben évei 10 százalékkal megugrott a szülések száma. Egy dolog, hogy az anyukák elégedettek, s más kérdés, hogy e gyakorlat miatt a főigazgatót sokan bírálják.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.