BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jönnek a kényszereladások

Az idén valószínűleg visszatérnek a nemzetközi befektetők a magyar piacra, mivel számos szorult helyzetben lévő eladó kényszerülhet majd eszközei értékesítésére saját likviditásának növelése érdekében. Ez várhatóan csökkenteni fogja a vevői és az eladói oldal közötti árrést, ezáltal a magyar kereskedelmi ingatlanpiac közelebb kerülhet a valós értékhez – véli a DTZ befektetési helyzetértékelése.

A legtöbb elemző szerint a szeptember és október közötti időszakban kulminálódó pénzügyi válság beárnyékolta Magyarország piaci megítélését, ennek következtében az ország kockázati költségei jelentősen megnőttek és lerontották a bérbeadási piac kilátásait. Ez a folyamat további terheket rótt az eladói oldalra, emiatt egyes befektetők kénytelenek értékesíteni a kevésbé fontosnak ítélt eszközeiket.

„Az idén várhatóan az opportunista alapok és tőkebefektetők fogják uralni a piacot, akik a nagyobb hozam mellett prémium ingatlanokat és kényszerértékesítések keretében ingatlanokat tudnak megszerezni. A befektetők kivárják, amíg az eladók hozzáigazítják az árakat a nyugat-európai piacokon tapasztalható emelkedő hozamokhoz. A befektetők folyamatosan keresik a kedvező finanszírozási lehetőségeket, amelyek megjelenése az év második felében várható” – mondta Charles Taylor, a Cushman & Wakefield ügyvezetője.

Hamish White, a Colliers International befektetési üzletágának igazgatója megjegyezte: „Ez egy átalakulóban lévő piac, amelynek még nem tudjuk, hol a mélypontja. Amennyire tudjuk, a Lehman Brothers összeomlása óta – amelyet sokan egy új korszak kezdeteként aposztrofálnak – nem indult olyan tranzakció a piacon, ami le is zárult.” Az csak bonyolítja a kérdést, hogy jelentős az országkockázat, és gyakorlatilag nincs elérhető finanszírozás a piacon. Ha figyelembe vesszük a fenti szempontokat, nagyobb hozamkorrekciót várhatunk, mint amelyet Nagy-Britanniában, Írországban és Spanyolországban figyelhettünk meg. Pozitívumként White felhívta a figyelmet a lehetőségre, hogy az új ingatlanpiaci körforgás kezdetén az ügyesek és bátrak kedvező feltételekkel vásárolnak majd ingatlant, és rendkívül sikeresek lesznek, hiszen az ingatlanbefektetés tudvalevőleg hosszú távú üzlet.

Tavaly az összbefektetések volumene 409 millió euróra esett vissza, ez 2007-hez képest 80 százalékos csökkenést jelent. A befektetések értéke 2008-ban körülbelül a lengyelországi befektetések negyedét, a csehországi befektetési volumen 40 százalékát tette ki. Magyarországon a múlt év legnagyobb adásvétele a Bank Center irodaház 130 millió eurós értékesítése volt, ez a Rockspring (eladó) és a GLL között jött létre. Ezt a Krisztina Palace irodaház 60 millió eurós előzetes eladása követte.

Az irodaház értékesítője a Codic magyarországi leányvállalata és a Blum Holding volt, míg a vételi oldalon az Union Investment Real Estate alapja, az UniImmo: Global állt. Az ipari ingatlanok piacán a Tulipán Parknak a Segro (eladó) és a SEB Asset Management között létrejött 21 millió eurós értékesítése bizonyult a legnagyobbnak.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.