Ha a sejtek nem jutnak elég oxigénhez, károsodnak, majd elhalnak – ez a tény óriási kihívást jelent az olyan betegségek kezelésében, mint a szívroham vagy az agyvérzés. Nem küzdenek ilyen problémával azok a férgek, amelyek az rrt-1 jelű gén mutáns változatát hordozzák – írja a NewScientist.
Michael Crowder kísérletei szerint az ilyen mutáns férgek akár húsz órányi oxigénhiányos állapotot követően is maradéktalanul felgyógyulnak, miközben a "normálisak" elpusztulnak. Az ellenpróbája is igazolta a feltevést: a nem mutáns férgek hasonlóan reagáltak, amikor olyan kezelést kaptak, amely elnyomta az rrt-1 gén működését.
A Washingtoni Egyetem kutatója szerint az rrt-1 feladata a proteinek termelésének szabályozása, így módosítása vagy elnyomása csökkenti a proteintermelést. Pont ez válik az oxigénhiánnyal küzdő férgek hasznára, az oxigénhiánynak kitett sejtek ugyanis rendellenes, mérgezővé váló proteineket termelnek. A tudós azt reméli, hogy a gén emberi változatának azonosítása segít majd az agyvérzésben vagy szívrohamban szenvedő betegeknek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.