Átfogó elképzeléscsomaggal lehet és kell is előállni, megjelölve a mostani válságból kivezető lehetséges utat. Az építési piacot tanulmányozó Buildecon vezetőjeként azt mondhatom: mindenekelőtt a kkv-k és a mikrovállalkozások számára teszünk javaslatokat. Ezek lényegében aktuális, jövőbe mutató, élőmunka-igényes területek feljavítására irányulnak. A rendelkezésre álló szellemi tőke felhasználásával, új munkahelyek teremtésével, oktatásszervezéssel, a szürkegazdaság zsugorításával sokat javíthatunk a bennünket körülvevő épített környezetünkön. Mindez reális cél lehet a globális válság átvészelésére is – írta Gáspár Anna, a tanácsadó vezetője.
A szakértő leszögezte: ki kell alakítani az épített környezet fejlesztésének stratégiai irányait. Ebbe kell beleágyazni a hazai építési tevékenység preferenciáit: energiamegtakarítás, munkahelymegtartás, építési export, élhető környezet, fenntartható építés. A stratégia egyik lehetséges területe a hazai építési piaci szereplők tevékenységének nemzetközi erősítése (építőipar, építőanyag, termék, technológia, szellemi tőke exportja).
A szóba jöhető országok, mindenekelőtt a szomszédaink, valamint más EU-országok (Lengyelország, Bulgária, Csehország) és hagyományos piacaink, mint Németország, Oroszország, Kína. Ezekről az országokról folyamatosan biztosítani kell a szakmai információt a vállalkozók, gyártók, tervezők részére.
Elengedhetetlen a határ menti, EU által támogatott projektek megvalósításának felgyorsítása. Nagy nyilvánosságot kell teremteni minden lehetséges projektnek, a kis munkákat is azonnal el kell kezdeni, a szomszédos országokkal jó együttműködésben. A települési közterületek feljavítása ugyancsak életbe vágó – utalt az ügyvezető. Minthogy az idén sokkal kevesebb új magánberuházás indul, ideje a meglévő épületállomány és a városi és települési közterületek feljavítására összpontosítani. A települési közterületek feljavítása egyfelől szellemi munkát igényel, másfelől bevonható a lakosság, végül nem annyira költségigényes és közmunkát is feltételez. Európa – ezen belül Magyarország – igen hatalmas és értékes épületállománya a további új építés helyett a meglévő állomány korszerűsített újrahasznosítását igényli.
Gáspár Anna hangsúlyozta: a folyamatban lévő lakásépítéseket energiatudatos, támogatott módon be kell fejezni. „Igen jelentős a folyamatban lévő újlakás-építések száma, a statisztika évente mintegy 150 ezer ilyen lakást tart nyilván. Ezek befejezése érdekében fel kellene mérni a mintegy 150-180 ezer befejezetlen lakás (KSH-adat) fizikai állapotát, készültségét, lakottságát, építtetőinek szociális helyzetét. (Ez a felmérés a 2010-es népszámlálás kérdéseibe beilleszthető.) Energiahatékony befejezést megcélozva – esetleg összekapcsolva a bérlakás alakuló koncepciójával – állami támogatással e lakásokat be lehetne fejezni. Ez a mennyiség mintegy 4-6 évi újlakás-építésnek felel meg, és mintegy 300-400 ezer család – 1,2-1,6 millió – állampolgár lakásgondját enyhíti, oldja meg. Egyszersmind az építőipar kisvállalkozóinak foglalkoztatását is biztosítja, az építőanyagok és termékek felhasználását fokozza, stb.” – fejtette ki.
Végül, de nem utolsósorban kiemelte: az energiahatékony lakásfelújítás egyben exportképes tudást is jelent. Ma Európa nyugati felén a lakásépítés évi értékének 50 százaléka felújítás. E területen Európa-szerte jelentős a tennivaló és a szakmunkaigény. A „pénteket a kormány fizeti” bejelentés alapján ezen a területen kellene intenzív, exportképes (szakma- és nyelvtanulással egybekötött) oktatási hálózatot létesíteni. Ez mind az EU, mind a költségvetés által támogatott cél. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.