Ezzel elhárult az a veszély, amelyre Vlagyimir Putyin orosz kormányfő utoljára még csütörtökön is felhívta az Európai Bizottság és az európai országok fogyasztóinak figyelmét, hogy ha Ukrajna nem fizet idejében, a Gazprom újra leállítja az Ukrajnának szóló szállítást, és ez azzal járhat, hogy az európai fogyasztók sem kapnak gázt.
Putyin a kormány elnökségének ülésén elmondta: aggodalmát az váltotta ki, hogy szerdán az ukrán Nemzetbiztonsági Szolgálat (SZBU) nyomozói kommandósok kíséretében megrohanták a Naftogaz épületét, elsősorban a Gazprommal januárban kötött, tízéves gázszállítási szerződés eredeti példányát keresték, és lefoglaltak ukrajnai tárolókban lévő gázt.
Megfigyelők eredetileg úgy vélték, a biztonsági szolgálat beavatkozásának célja a Gazprom-számla idejében való rendezésének megakadályozása volt. Később azonban kiderült: az SZBU azt akarta megakadályozni, hogy a Naftogaz tulajdonába kerüljön ukrajnai tárolókban lévő 11 milliárd köbméter gáz, amely eredetileg a RoszUkrEnergóé volt, de a vámhivatal a Naftogaz részére könyvelte el. Ez a cég korábban az orosz-ukrán gázkereskedelem közvetítője volt, de a januárban aláírt orosz-ukrán megállapodás kizárta ebből a forgalomból.
A Naftogaznak e mennyiség hiányában olyan mértékben kellett volna növelni az importot, hogy azt nem tudta volna fedezni, és megint csak leállt volna a szállítás. Ugyanakkor az igen kedvezményes áron kapott 11 milliárd köbméter hiánya esetén jelentősen megnőtt volna az éves átlagár is, csökkentve ezzel a szerződést kitárgyaló és aláíró Julija Timosenko kormányfő érdemét.
Egy bíróság ugyan szerdán este az ügy részletes kivizsgálásáig leállította az SZBU nyomozását, de a szolgálat emberei csütörtökön ennek ellenére megjelentek a Naftogaz egyik leányvállalatánál. Igaz, amikor ott nem engedték a házkutatást elvégezni, jegyzőkönyv felvétele után távoztak. A nap folyamán szabadlábra helyezték azt a vámtisztet is, akit korábban az ügyben őrizetbe vettek. Az SZBU nevében Valerij Horoskovszkij, az SZBU Viktor Juscsenko elnök által frissen kinevezett helyettes igazgatója csütörtökön délután utóvédharcokat folytatott: sajtóértekezleten jelentette be, hogy egyelőre nem találtak jelet, amely arra utalna, hogy Julija Timosenkónak közvetlen köze lenne az ügyhöz, amelyben nyomoznak, de kérdésre hozzátette: ha lesznek ilyen jelek, a kormányfő ellen is nyomozást indítanak. Hangsúlyozta, hogy az akció célja nem a Gazprom-számla időben történő rendezésének megakadályozása volt, hanem a hatalom legfelső szintjein dúló korrupciót vették célba. Timosenko szerdán kijelentette, hogy az SZBU mögött az ügyben Juscsenko elnök áll, és arra célzott, hogy az államfő a RoszUkrEnergo gázának eladásából származó bevételt választási kampányára akarja költeni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.