Persze a tűző nap miatt minden öltönyös szemét eltakarja a szemüveg, hiszen mégicsak március idusa felé araszolunk, s mint rendesen, ilyenkor Cannes-ban már el kel a védelem. Szóval itt állok a fesztiválpalota előtt és azt akarom kideríteni: minden cégvezér arca olyan keserű, olyan fürkésző vagy vannak azért néhányan, akik nem busongani jöttek a világ legnagyobb ingatlanos fórumára, a néhány órája kezdődött MIPIM-re, hanem tényleg üzletben reménykednek.
Odalépek egy angolos külsejű férfihoz, kiderül: a válság által sújtott nemzetközi ügynökségek egyikétől, a DTZ-től van és éppen a budapesti részleget képviseli. Stephen Morris most még ráér, később lesznek megbeszélései, ezért nem hárítja el a nyilatkozatot. Mint mondja: még nem vagyunk a válság mélypontján, de már közel vagyunk hozzá és szerinte jövő év közepén, de inkább a második félévben már a stabilizációról beszélgethetünk.
"Budapesten az irodai és ipari piacon egészen tavaly őszig a tulajdonosok és a bérbeadók diktáltak, azóta a bérlők. Nagyon kell szeretni őket, ez nem kerül annyiba, mint gondolnánk és megéri. Egyrészt biztosan több díjmentes hónapot kell ajánlani, mondjuk ha öt éves a szerződés, akkor öt hónapot (korábban ez 2-3 hónap volt), le kell nyelni azt is, ha a bérlő cég csak csökkentett díjat hajlandó fizetni és persze az iroda belső kialakítását ingyen oda kell adni" - mondta, miközben egy-két elhaladó ismerőse odavetette: "úgy igaz, ahogy mondja!"
A német arcok ugyanúgy felismerhetők, mint az angolok. A baj csak az, hogy idén a németekből is jóval kevesebb lép át Sharon Stone tenyerén. Becsléseim szerint egyharmaddal kisebb a táboruk. Bent, a palotában aztán megtudtam, hogy tényleg, a szokásos több tucat nagy német bank és fejlesztő helyett csak néhánynak van standja. Ugyanúgy elkerülték a MIPIM-et, mint a britek, az írek, az olaszok és még sokan a házigazda franciák közül is. Oroszokból sincs olyan sok, mint tavaly vagy tavalyelőtt. Ott is súlyos nyomokat hagyott a válság. Vannak viszont szép orosz lányok, akik már a Croisette távolabbi pontjain is Krasznodár vagy Vlagyivosztok lehetőségeit kínálják.
Szerencsére a magyar stand sem marad el, sem prakitkumban, sem a lányok szépségében. Idén először fordult elő, hogy méretes (150 négyzetméteres) kiállítótéren van jelen több nagy magyarországi fejlesztő, a főváros és a kormányzat. Hatalmas eredmény ez és végre azt jelzi, hogy az összefogáson van a hangsúly. Délután kerekasztal beszélgetés is lesz a standon, ahová előzetesen sok külföldi befektető is bejelentkezett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.