Öt órán tartották fogva három vezetőjüket csütörtök este a PSA Peugeot Citroen egyik hetven százalékos leányvállalatának, a Fauréciának dolgozói Párizs egyik elővárosában.
A Faurécia vezetői a decemberben bejelentett 360 fős leépítés pénzügyi feltételeit kívánták az üzemi tanács elé terjeszteni, amikor az alkalmazottak jobb végkielégítést követelve túszul ejtették az igazgatókat. A tárgyalások azonban nem jártak eredménnyel, s a dolgozók éjfél körül elengedték a vezetőket.
A Brieres-les-Scellés-i telephelyen elsősorban fejlesztési irodák találhatók, ahol ezer mérnököt, technikust és adminisztratív munkakörben dolgozókat foglalkoztat a Faurécia. A tavalyi évet 548 millió eurós vesztességgel zárt vállalat a költségek csökkentésére két év alatt összesen 1200 munkahely megszüntetését tervezi.
Franciaországban az elmúlt hetekben elszaporodtak a dolgozóknak a sorozatosan bejelentett létszámleépítések ellen a vezetők túszul ejtésével történő tiltakozásai, illetve a jobb végkielégítésért szervezett nyomásgyakorlásai. A rendőrség sehol nem avatkozott be, a vezetők nem tettek feljelentést.
Az első túszejtéseket követően még Nicolas Sarkozy államfő is megértőnek mutatkozott a kétségbeesett alkalmazottak törvénytelen akciói iránt, kedden azonban már egyértelműen elítélte a vezetők elzárását.
A múlt héten, amikor a munkagépeket gyártó amerikai Caterpillar négy vezetőjét a leépítések ellen tiltakozó munkások Grenoble-ban 24 órára bezárták, Sarkozy kijelentette, hogy "megmenti a telephelyet". A dolgozók azonban szerdán elutasították az államfő meghívását az elnöki hivatalba, miután az elítélte az elzárásokat. Az akcióval azonban annyit sikerült elérniük, hogy a tervezett 733 helyett "csak" 600 munkahely szűnik meg a grenoble-i telephelyen és a vezetőség a sztrájk idejére is kifizeti a dolgozóknak a teljes bérüket.
A ragasztástechnikával foglalkozó világcég, a Scapa három brit és egy francia vezetőjét a cégnek a svájci határ közelében található, felszámolásra ítélt franciaországi telephelyén zárták be a dolgozók kedden 24 órára. Az akció sikeres volt: a "túszejtők" szerint a vezetőség 1,7 millió euróra megduplázta a végkielégítések összegét.
A Sony franciaországi főnökét március közepén zárta be feldühödött dolgozók egy csoportja egy éjszakán keresztül abban a dél-nyugat-franciaországi gyárban, amelyet bezárásra ítéltek. A túszejtés eredményeként minden elbocsátott dolgozó legalább 45 ezer eurós végkielégítésben részesül. A gyógyszeripari 3M főnök elengedéséért ígéretet tett arra, hogy újratárgyalja a tervezett létszámleépítés feltételeit a szakszervezetetekkel.
Szimbolikus, de a kétségbeesést jól tükröző akciónak bizonyult az a túszejtés, amikor Francois-Henri Pinault-t, a PPR luxusipari óriáscég vezetőjét egy taxiból kellett a rendőröknek kiszabadítaniuk, amelyet a tulajdonába tartozó Fnac és Conforama - ahol 1200 fős leépítést terveznek - száz felháborodott dolgozója vett blokád alá.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.