A dolgozók idei januári bérüket márciusban kapták meg, a februári fizetést pedig április 14-én, és a gyár pénzügyi vezetése nem tudta megmondani, mikor rendezik a márciusra esedékes bérfizetést - mondta Papp Szilárd, az OMMF Észak-magyarországi munkaügyi felügyelőségének salgótarjáni ellenőre.
A munkaügyi felügyelőség tavaly november óta folytat ellenőrzéseket a szlovák tulajdonba került öblösüveggyárban a munkabérek ki nem fizetése miatt. Háromszor hoztak pénzbírsággal járó határozatot, amelyekből kettő már jogerőre emelkedett, de a gyár nem fizette ki a többszázezer forintos büntetést. Eötvös Mihály, Salgótarján gazdasági ügyekért felelős alpolgármestere az MTI-nek elmondta: az öblösüveggyár két önkormányzati tulajdonú szolgáltatónak, a csatornaműnek és a vízműnek is tartozik. Hozzátette: a városvezetés nem tud kapcsolatot tartani a gyár vezetőivel, az utóbbi hónapokban kétszer is egyeztetésre hívták a nagy cégek vezetőit, de az öblösüveggyár egyik megbeszélésen sem képviseltette magát. Az MTI-t korábban a munkaügyi központban is arról tájékoztatták, hogy a cég nem reagál a megkeresésre.
Az R-Glass Hungary Kft. néven működő gyár nemcsak dolgozóinak és a közüzemi cégeknek tartozik, hanem az APEH-nak is, emiatt a gyár végrehajtás alatt áll. A felszámolás során szlovák tulajdonba került gyár valamennyi telefonvonalát leszereltette. Az 1893-ban alapított salgótarjáni gyár utolsó nyereséges éve 2001-ben volt, finanszírozási problémái 2003-ban kezdődtek. Az akkori ST-Glass Rt. többségi tulajdonosa 2004 végéig a Magyar Befektetési és Vagyonkezelési Rt. és a Borsod-Abaúj 2000 Kft. volt. Akkor a Saye Kft. tulajdonába került, majd 2005 márciusában a budapesti Stonefarm Befektetési és Tanácsadó Rt. vette meg. 2005 áprilisában, a működés fenntartása mellett megkezdődött a gyár felszámolása, majd négy sikertelen pályázat után 2006 októberében a hárommillió forint törzstőkéjű losonci R-Glass Hungary Kft. vásárolta meg.
A felszámoló 1,3 milliárd forintért hirdette a gyárat, de végül a tényleges vételárat nem árulta el. 2003-ban még 965-en dolgoztak a gyárban, a felszámolás megkezdésekor 650-en. A szlovák tulajdonos 540 embert vett át munkajogi jogutódlással, mára ez a létszám is a felére csökkent, a gyár dolgozóinak száma jelenleg 277. Barsi József, a Nógrád Megyei Bíróság szóvivője az MTI érdeklődésére elmondta: 2007-ben és 2008-ban a salgótarjáni öblösüveggyár 419 dolgozója követelte fizetését bírósági úton a gyártól.
Tavalyelőtt 40, tavaly pedig 379 dolgozó kérésére bocsátott ki fizetési meghagyást az öblösüveggyár ellen a munkaügyi bíróság - tette hozzá. Ismertetése szerint a jogerőre emelkedés után a végrehajtást azonnali inkasszó útján kell megkísérelni, ha ez eredménytelen, az ügy önálló végrehajtóhoz kerül. Az öblösüveggyár esetében többségében az inkasszót érvényesítik - jegyezte meg Barsi József.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.