Ki mondta, hogy üresen tátonganak a budapesti irodák? Legfeljebb csak fognak, de nem az első negyedévben; egyes tanácsadók szerint a bérleti szerződések a mostani háromhavi ciklusban is szinten maradnak, bár mindenki elismeri: az ügyfél sokkal nehezebben megdolgozható, lassabban dönt, mert több kedvezményt akar. Sok lehet a hosszabbítás is, bár többen elismerik: a válság egyik hozadéka, a céges csődök, összeolvadások vagy a cégek méretének csökkenése eleve átrendezi az egész fővárosi irodapiacot.
A nagy nemzetközi ügynökségek minapi közös összefoglalója mellett néhány tanácsadó önállóan is értékelte a változásokat. A Jones Lang LaSalle például megjegyzi: a kihasználatlanság elenyésző mértékben csökkent, az előző negyedéves 13,9 helyett most 13,7 százalék, ez a vártnál kisebb mértékű épületátadásnak tudható be. Mindhárom új épület 100 százalékos kihasználatlansággal lépett be a piacra, így ezek nem növelik a kihasználatlanság mértékét. Ezek közül kettő volt built-to-suit projekt (a bérlő igényeinek megfelelően tervezett és kialakított épület); az MVM 24 400 m2-es irodaháza a III. kerületben, valamint az MKB XIII. kerületi 12 339 m2-es épülete. Ezek a bérbeadási tranzakciók nem jelentek meg az előző negyedévek bérbeadási statisztikáiban, mivel a bérleti szerződések aláírási időpontját nem publikálták. A harmadik új épület a Parkway irodaház első fázisa, amelynek teljes, 11 700 m2-es irodaterületét a MÁV Zrt. bérli.
„Bár a bérbe adott terület kevesebb volt, mint 2008 első negyedévében, nem szabad elfelejtenünk, hogy 2008 rekord bérbe adott területtel zárult. Ebben a negyedévben mintegy 65 000 m2 irodaterület talált bérlőre, ez meghaladja a 2006 és 2007 első negyedévében regisztrált bérbeadási volument. Az év folyamán várhatóan tovább nő a szerződéshosszabbítások hányada, és ezzel egyidejűleg a bérleti díjakra s a bérleti ösztönzőkre nehezedő nyomás erősödésére is számítanunk kell” – mondta Thierry Delvaux, a Jones Lang LaSalle ügyvezető igazgatója.
A legnagyobb mértékben az előbérleti szerződések aránya emelkedett; a bérbeadások 29,4 százalékát kötötték még épülő irodaházak területeire. Az előző év azonos időszakában ez az arány mindössze 7 százalék volt. A legnagyobb területű irodabérleti tranzakciók között szerepel az OTP Garancia 8500 m2-es előbérleti szerződése az Erzsébet irodaház B fázisában, az APEH 7961 m2-es irodabérlete a Spiral irodaházban és a Ringier 6574 m2-es előbérleti szerződése a Corvin Offices második fázisában.
Az idén a 2004-ben öt évre kötött szerződések újratárgyalása lehet a kereslet fő mozgatója. Bár a bérleti díjak igen vonzó szinten vannak a bérlők számára, sokan a költözés költségei miatt inkább hosszabbítanak. Erősödik az igény a kisebb irodaterület iránt (költözés esetén), illetve jellemző a saját terület egy részének albérletbe adása – emelték ki a CB Richard Ellisnél (CBRE). A tanácsadó cég a minap szakmai fórumot is tartott, ahol szintén előtérbe került ez a téma is. A CBRE szakértői úgy vélik, hogy a pénzügyi közvetítők továbbra is meghatározók lesznek a keresleti oldalon, őket a termelő vállalatok követik. Az év hátralévő részében ezen szektorok mellett az IT és a telekommunikáció területén tevékenykedő cégek aktivitására számítanak elsősorban. Emlékeztetnek egyúttal, hogy az elmúlt öt év mindegyikében megdőlt az éves bérbeadási rekord, ezt várhatóan 2009-ben nem ismétli meg a piac, annak ellenére, hogy az első negyedévi bérbeadás szintje az elmúlt évek átlaga körül mozgott.
A következő negyedévben még várható néhány nagy tranzakció lezárása, azonban az év második felében a bérleti aktivitás enyhülése jöhet – fűzték hozzá.
Néhány kiemelt helyen lévő irodaháznál az utolsó simításokat végzik. A Kossuth Lajos utcában közel vannak a First Site komplexum átadásához. Ez megdobhatja a környék piacát, sokak szerint van még néhány olyan értékes belvárosi telek vagy romos bérház-palota, amelyikből érdemes első osztályú vagy osztályon felüli irodaházat kialakítani, több külföldi fejlesztő is tett erre utalást az elmúlt hetekben.
Jelenleg az utolsó 500 négyzetméter kialakítása folyik a Roosevelt 7/8 irodaházban. Érdekes, hogy a már korábban intézményi befektetőnek eladott épület vételára nem az előszerződéskor kikötött 100 millió, hanem akár 110 millió euró is lehet, mivel a területek átlagosan 12 százalékkal magasabb bérleti díjon keltek el, mint tervezték. Az iroda.hu online szakmai portál ezzel összefüggésben emlékeztet: a bérbeadottság másfél évvel az átadás után elérte a 95 százalékot, ez egy évvel előzte meg az üzleti tervekben előrevetített határidőt. A Roosevelt 7/8 életében az igazi áttörést az E.On előbérleti szerződése jelentette, melyet már 2005 végén sikerült aláírni, ennek hatására a piac is érzékelte, hogy lehetséges átlépni az álomhatárt. Sőt a 22 eurós bérleti díj nem is a legfelső kategória az épületben. A bérlők kiválasztásánál nem a méret számított, hanem a minőség, így a célcsoport a prémium kategóriás ügyfelek: ügyvédi irodák, ingatlan-tanácsadók, illetve pénzügyi szolgáltatók voltak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.