Azon szolgáltatásoknál, ahol a teljesítés folyamatos, de a felek időszakosan számolnak el egymással - ilyenek például a távközlési szolgáltatások, bérleti szerződések - a fő szabály, hogy azon elszámolási időszaknál, amely 2009. július 1-jét megelőzően lezárul, még a 20 százalékos áfát kell alkalmazni, függetlenül attól, hogy a fizetés esedékessége későbbi – írja a Népszabadság.
A június 30-a utánra áthúzódó elszámolásoknál - például bérleti díj esetén - szintén 20 százalék az áfa, ha a fizetési esedékesség július 1-je előtti dátumra esik. De például az elektromos áram számlájában az áfát 20 és 25 százalék között megosztottan kell felszámolni, ha a kifizetés június 30-át követően esedékes: olyan arányban, ahogy a naptári napok a változás előtti és után időszakra esnek.
Az úgynevezett elsődleges jogügyletek esetében, amikor valamilyen szolgáltatásra vagy termékre előleget fizetett a vevő, a 2009. július 1-jét megelőzően fizetett előlegek 20 százalékos áfakulccsal adóznak, és a magasabb adókulcs csak az ár előleggel csökkentett részét érinti. Ez a hatályos rendelkezés - a lakásvásárlási ügyleteknél még a parlament előtt van az a javaslat, amelyik lehetővé tenné az alacsonyabb áfa fizetését a vételár egészére, ha az adásvételi szerződést még július elseje előtt benyújtják a földhivatalhoz.
A biztosítási díjakba várhatóan nem épülnek be a változás miatti többletköltségek - véli Ertl Pál, a Groupama-Garancia Biztosító nem életbiztosítási területek vezérigazgató-helyettese. A biztosítókat az emelés csak a kárkifizetés esetén érinti - nagyobbak lesznek a számlák -, de a szakember szerint a jelenlegi gazdasági helyzetben igen kockázatos az áremelés, ezért a biztosítók vélhetően az eredményüket csökkentik, mert tartanak az ügyfelek elvesztésétől.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.