BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Aquaprofit: milliárdos lehetőség a kínai együttműködésben

Több milliárd forintos külpiaci terjeszkedési lehetőséget látnak a kínai Sencseni (Shenzeni) Környezetvédelmi Központtal kötött környezetvédelmi és vízgazdálkodási megállapodásban a magyar Aquaprofit Zrt. vezetői.

Nádasi Tamás, az Aquaprofit elnöke csütörtökön Budapesten sajtóbeszélgetésen elmondta: Kína legnagyobb környezetvédelmi és vízgazdálkodási tanácsadó vállalatát hozzák létre állami tulajdonban álló ázsiai partnerükkel.

A mintegy 300 millió forintos alaptőkével létrehozandó vállalkozásba a magyar fél kezdetben szakmai tudást, valamint tervezési és építésmenedzselési munkálatokat "szállít", a konkrét kivitelezési munkálatokat öt éves távlatban kezdik - fejtette ki Udud Péter, a magyar cég társtulajdonosa.

Terveik szerint ekkorra az Ázsiából származó bevételeik meghaladják majd a 2 milliárd forintot. Az Aquaprofit Magyarországon végzett feladataihoz hasonló munkálatokban vesz részt Kínában is, amelyek egyebek mellett az ásványvíz-lelőhelyek felkutatását, illetve palackozó üzemek tervezését és létrehozását, valamint vezetékes ivóvíz-hálózatok kiépítését is felölelik - fejtette ki Nádasi Tamás. Hozzátette: a magyar és kínai fél által 50-50 százalékban tulajdonolt, kínai bejegyzésű közös társaság négy mintaprojekt kidolgozásával kezdi munkáját, ezek első lépéseként átvilágítják Sencsen teljes jelenlegi vízellátási rendszerét.

A húsz éve még halászfalu nagyságú Sencsen az egyik legdinamikusabban fejlődő kínai város, amely mára méretben és gazdasági teljesítményben is lehagyta a vele szomszédos Hongkongot. Kína a környezetvédelem területén is példát akar mutatni a világnak, ezért a következő években több pénzt fordítanak erre a területre, mint az Európai Unió. Az ország ezen belül is különösen nagy figyelmet fordít a vízgazdálkodás fejlesztésére, mivel jelenleg valamennyi kínai településen emberi fogyasztásra alkalmatlan a vezetékes víz - mutatott rá az Aquaprofit elnöke. Süveges-Szabó László, az ITD Hungary Zrt. üzletfejlesztési igazgatója aláhúzta: a magyar-kínai gazdasági kapcsolatok fellendültek az elmúlt 5-6 évben. Kiemelte: Magyarország legfontosabb exportterméke a tudás, a környezetvédelem és a vízgazdálkodás területén pedig sikerült "igazi kitörési pontot" találni.

Ezt támasztja alá, hogy a Magyarországnak az elmúlt 5 évben sikerült megnégyszereznie a környezetvédelmi export mennyiségét, ami elsősorban annak köszönhető, hogy az ország "példaértékűen" oldotta meg az Európai Unió környezetvédelmi normáinak átvételét. A magyar kereskedelmi és befektetési ügynökség adatai szerint Kínában idáig 20-30 kis- és középvállalkozás tudott jelentősebb eredményeket elérni, többségük a környezetvédelem területén érdekelt. Az ázsiai ország ugyanakkor 5 ezer vállalkozással van jelen Magyarországon, amelyek 2-3 ezer munkahely létrehozásához járultak hozzá, és 600-800 millió dollár tőkét hoztak Magyarországra.

A magyar Aquaprofit Zrt. és a kínai Sencseni (Shenzheni) Környezetvédelmi Műszaki Központ 2009. július 28-án kötött környezetvédelmi és vízgazdálkodási megállapodást. A két éves tárgyalássorozat eredményeként megszületett együttműködés területei közé tartozik a vízminőség-javítás, a lakossági vízellátás, az ásványvíz-palackozás, a vízbázis-védelem, valamint a környezetvédelmi nagyberuházások és megújuló energiák hasznosítása.

Az Aquaprofit Zrt. teljes magyar tulajdonban álló környezetvédelmi és vízgazdálkodási tanácsadó cég, a kínai vállalat tulajdonosa pedig a 13 millió lakosú Sencsen (Shenzen) város önkormányzata. A magyar társaság nevéhez fűződik egyebek mellett a Kis-Balaton vízvédelmi rendszer, illetve a Duna árvízvédelmi és hajózhatósági problémáit megoldó nagyprojektek tervezése.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.