Európa nyugati felében természetesen nem egyetlen nagy akciót jegyezhettek fel az első fél évben, de a zuhanás ott is látványos volt. A Jones Lang LaSalle (JLL) szerint az európai közvetlen kereskedelmi ingatlanbefektetések összege 24 milliárd eurót tett ki. (A második negyedév volumenét tekintve hasonlóképpen alakult, mint az első.) A 24 milliárdos öszszeg 42 százalékkal alacsonyabb, mint a 2008 második felében lezárt tranzakciók összege (41,5 milliárd euró).
Furulyás Ferenc, a JLL budapesti tőkepiaci részlegének vezetője a magyar piacról szólva közölte: az ingatlanbefektetések összege mindössze 90 millió euróra rúgott, ez az évtized egyik leggyengébb teljesítménye. A tranzakciók tárgya minden esetben irodaház volt. A régióban továbbra is aktív német nyílt végű alapok többsége – ezek eddig jelentősen befolyásolták az árképzést – most új stratégiával áll elő, és kizárólag az üzleti negyed 30–70 millió euró értékű ingatlanjai felől érdeklődnek. A befektetési piac visszaesése várhatóan változatlan marad az év végéig. Az ingatlantulajdonosok nagy része még vár az eladásokkal, bár úgy tűnik, van, aki elfogadja az ingatlanért felajánlott alacsonyabb árat is. Ennek ellenére az árazás és a rendelkezésre álló tőke korlátozott; az elkövetkező 6-12 hónapban nem valószínű, hogy nagy változás lesz 2009 első fél évéhez képest.
Tony Horrell, a JLL európai tőkebefektetési részlegének a vezetője elmondta: „Úgy véljük, hogy az európai piac a tranzakciók volumenét tekintve már elérte a mélypontot, és a befektetők érdeklődését alapul véve a befektetések fellendülésére számíthatunk az év második felében. Az A kategóriás irodapiaci hozamok nagy része stabilizálódott Európában, 2007 közepe óta először. A tranzakciós volumen továbbra is alacsony, mivel a kínálati ár és a vételi ajánlatok közötti különbség jelentős maradt egyes piacokon, a tulajdonosok árbeli elvárásainak és szükségleteinek köszönhetően. Ugyanakkor a tőkeérték csökkenése vonzóvá tette az árakat a saját tőkével rendelkező, a kevés hitellel vásárló, illetve a jó banki kapcsolatokkal rendelkező vevők számára.”
A teljes befektetési forgalom a kelet-közép-európai kereskedelmi ingatlanpiacon 560 millió euróra rúgott 2009 első fél évében a CB Richard Ellis szerint. Ez 86 százalékkal kevesebb, mint 2008 azonos időszakában volt, és 91 százalékkal marad el 2008 első fél évének a forgalmától. A befektetések zöme Oroszországban (249 millió euró), Lengyelországban (114 millió) és Csehországban (73 millió) jött létre, 2009 első fél évében ezekben az államokban valósult meg az ügyletek 78 százaléka, ez jelentős növekedés a 2008-as 65 százalékhoz képest. „A befektetők a központi piacokon továbbra is érdeklődnek az első osztályú ingatlanok iránt, noha az elérhető ingatlanok száma korlátozott, és az árról való megállapodás továbbra sem könnyű” – hangsúlyozta Tim O’Sullivan, a CBRE magyarországi ingatlanbefektetési vezetője.
A Cushman & Wakefield Londonra hívta fel a figyelmet. Az ottani befektetési piac 2007 második negyede óta most először mutatott pozitív irányú fejlődést. 2009 második negyedében összesen mintegy 1,433 milliárd fontot költöttek a befektetők a London belvárosában található West End City és a Docklands alpiacon, ez több mint 110 százalékkal meghaladja az első negyedév befektetéseinek mértékét, amely 679 millió font volt.
London belvárosának ingatlanbefektetési piaca az elsők között állhat helyre Európában, ezt az is igazolja, hogy a történelmi magasságokba emelkedő hozamok ellenére fokozódik a külföldi befektetők érdeklődése. A Cushman & Wakefield legfrissebb jelentése alapján a beáramló tőke jelentős nyomást gyakorol a City of London alpiacon található prémium ingatlanok hozamára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.