A hiány pótlása érdekében kétszer is tárgyalt a szakma a szaktárcával, eredménytelenül. Ezért demonstrációba fogtak a Semmelweis Egyetemen is, és kérik a beteget segítségét is. Év végére megközelítheti a 2,5 milliárd forintot a Semmelweis Orvostudományi Egyetem adóssága, ugyanis az év utolsó három hónapjában drasztikusan csökken a gyógyításért kapott tb-bevétel. Ha a kormány nem pótolja ki a gyógyító-megelőző kasszát, úgy a másik három egyetemmel együtt megközelíti majd a hiány az 5 milliárd forintot.
Súlyos pénzhiány van a kórházakban és szakrendelőkben is, ezért fogtak össze a szakmai szervezetek, és tárgyalást kezdeményeztek a szaktárcával. Számításaik szerint 25,5 milliárd forint rövidtávon segítene rajtuk, ám Székely Tamás szakminiszter kedden, immár a második egyeztetésen is csupán 4,5 milliárd forintot tudott felajánlani. Ma Oszkó Péter pénzügyminiszter is úgy fogalmazott: nincs tartalék a költségvetésben. Ezt nem fogadhatják el a szakmai szervezetek, ezért a korábban megfogalmazott állásfoglalásuk szerint demonstrációs sorozatba fogtak.
Szerda délután háttérbeszélgetésre hívta az újságírókat Tulassay Tivadar, a Semmelweis Egyetem rektora. Elmondta: a miniszter pénzajánlata legfeljebb az egyetemeknek lenne elég, s a pénzhiányon semmiféle finanszírozási technikával nem lehet segíteni. Tény, hogy az év első felében megugrottak a kórházi teljesítmények, s az is, hogy ezért 12 milliárd forinttal többet fizetett ki számukra a biztosító. Ám ezek valóságos gyógyító teljesítmények voltak - tette hozzá.
Az egyetemen 8-10 százalékkal nőtt a betegforgalom és az is tény, hogy súlyosabb állapotú betegek kerültek hozzájuk. Ennek oka lehet az is, hogy a progresszív ellátás alsóbb szintjén lévő kórházak tovább küldték őket, de nekik már nincs hová küldeniük őket. A rektor szerint a múlt évinél 60 milliárd forinttal kisebb, 721 milliárdos gyógyító-megelőző kassza mellett közrejátszott az ágazat válságának kialakulásában a torz intézményi struktúra is, amiről nem az intézmények döntöttek.
A kedd esti miniszteri egyeztetésen csupán egy emlékeztetőt fogadtak el a tárgyalófelek, amelyben leszögezték: ragaszkodnak az általuk egzakt módon kiszámolt 25,5 milliárdhoz. Azt is leszögezték, hogy nem az ő feladatuk meghatározni a tb-járulék fejében kötelezően járó ellátásokat. Mint azt Tulassay Tivadar mondta: a kórházi menedzsment nem őrlődhet fel abban, hogy az Államháztartási törvényt tartja-e be a költségek tekintetében vagy az orvosi esküt. Ám mivel októbertől olyan kevés forrás jut a számukra, hogy abból csak korlátozottan tudnak gyógyítani, kötelességüknek érzik a betegek tájékoztatását. Szórólapot ad majd csütörtöktől az egyetem 30 klinikája a hozzájuk kerülő betegeknek, amiben arról tájékoztatják őket, hogy csak a súlyos, sürgős, életveszélyes állapotú pácienseket tudják fogadni. Nem szeretnék ugyanis, ha az amúgy is elrontott orvos-beteg kapcsolat tovább mélyülne. Az orvosok, a kórházi és klinikai vezetők nem vehetik magukra a politikusok terhét - fogalmazott. Úgy véli: valószínűleg hónapokkal nő majd a ma is meglévő várólista a tervezhető beavatkozásoknál. Nem tudnak azonnal laboratóriumi vagy más diagnosztikai vizsgálatot sem végezni, aminek sajnos a betegek látják a kárát.
A rektor bejelentette azt is, hogy csütörtökön zöld zászlót helyeznek el az egyetem épületére, s a dolgozók zöld szalagot viselnek. A kis szalagocskát egyébként a rektor és a sajtóbeszélgetésen részt vevő vezető munkatársai már ma viselik. A szakmai szervezetek ugyanis abban egyetek meg, hogy ha nem sikerül megállapodniuk az illetékesekkel a forrásbevonásról lépcsőzetesen keményedő demonstrációs eszközökhöz folyamodnak. Első lépés a zöldbe borulás. Majd szeptember 30-tól nem fogják biztosítani a ellátáshoz szükséges minimum feltételeket. (Ennek új rendszerét hamarosan kihirdeti az egészségügyi miniszter) Október 7-től az intézmények vezetői önkéntes éhségsztrájkba fognak az egyetemen is. Ám Tulassay Tivadar még most is azt reméli, hogy a döntéshozók megfontolják és teljesítik a szakmai szervezetek megalapozott forrásigényét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.