A GVH korábbi közlése szerint azért marasztalta el az Oriental Herbs Kft.-t, mert a cégnek az általa forgalmazott teák és a teakeverékek gyógyhatására vonatkozó egyes tájékoztatásait alkalmasnak találta a fogyasztók megtévesztésére.
A versenyhivatal szerint az Oriental Herbs, termékei népszerűsítése során az egészség megőrzésére és helyreállítására való alkalmasságot, a gyógyító hatást hangsúlyozta, miközben a teákat élelmiszerként hozta forgalomba. A termékek törzskönyvezése nem történt meg, így gyógyító, illetve betegség kockázatának csökkentésével kapcsolatos hatás jogszerűen egyiknek sem volt tulajdonítható.
A teaforgalmazó csütörtökön cáfolta, hogy reklámjai alkalmasak voltak a fogyasztók megtévesztésére, és közölte, hogy bíróságon támadta meg a döntést.
A közleményben a cég kiemeli: Magyarországon a gyógynövényekből készült termékek nem minősülnek sem élelmiszernek, sem gyógyszernek, ezért a jelenleg hatályban lévő szabályozások sok esetben - például a hagyományos kínai orvoslásban rendszeresen használt gyógyteáknál - nehezen értelmezhetők.
A hagyományos kínai orvoslásban használt gyógynövények nagy részének besorolása - a megfelelő szabályozási háttér hiányában - akadályokba ütközik. A Magyarországon hatályban lévő, a hagyományos kínai orvoslást érintő szabályozás nem veszi figyelembe a legfrissebb európai uniós jelentéseket, irányelveket. Az Oriental Herbs szerint ezért mielőbb harmonizálni kellene a magyar szabályozást európai uniós előírásokkal.
A cég emlékeztet továbbá az Európai Bizottság egy tavalyi jelentésére, amely szerint egy új, élelmiszerek és gyógyszerek közötti termékkategóriát kellene létrehozni, ami fontos előrelépést jelenthet többek között a hagyományos kínai orvoslásban használt gyógyteák szabályozásában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.