BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Skukéty: Cselekedni kell, nem politikai konszenzust keresni

A cselekvés igénye és (talán) lehetősége politikai konszenzus helyett címmel tartott előadást a Világgazdaság egészségügyi konferenciáján Skultéty László a GKI-EKI Egészségkutató Intézet ügyvezető igazgatója.

A betegek igénylik, hogy meggyógyuljanak – ezzel szemben várólista, néhol rossz körülmények várják őket, a paraszolvenciáról nem is beszélve – mondta az ügyvezető igazgató, hozzátéve: a személyzet is sok esetben elégedetlen, nem keres eleget, alapbér sem nő, a 13. fizetés nincs, ráadásul számtalan értelmetlenséggel szembesülnek. A fenntartó pedig borotvaélen táncol, költségeket farag le. Mindenki változást akar, de a célok divergensek.

Ennek érdekében kell cselekedni:

- kiüresedő kórházak: forráscsökkentés a teljesítményérdektelenség miatt
- kiüresedő ellátások: kolátozzák a gyógyszermennyiséget ahelyett, hogy  a beszerzést tennék hatékonyabbá.
- romló HR megtartási képesség: 13. havi bér eltörlése, bérstop, nem nő a reálkereset.
- a forrásoldalon egyre kevesebben tartják fent a rendszert, egyre kevesebben fizetnek járulékot. Még a korábbi 80/20 arány is megbillenhet.

A politikai, szakmai kockázat egyre nő a belső tartalékok zsugorodása miatt – hangsúlyozta Skultéty László. Szerinte a fő kérdés: a forrásoldal, az ellátórendszer , a HR krízis egyensúlyát miképpen lehet megteremteni.

Hogyan lehet az egyensúlyt elérni?

- Rövid távon: finanszírozással, nem munkához kapcsolódó adók bevonásával, GYED kivételével az E-Alapból.

- Közép távon: valódi primer prevencióval, költséghatékonyság, fejkvóta tipusú forrás allokációs ellátása régiókra, hatékony ellátásszervezéssel.

Hosszú távon: betegcsoportonkénti támogatási mértékek meghatározásával, co-payment bevezetése, co-payment biztosítással. Skultéty László kiemelte: növelni kell a bevételeket, a kiadásokat csökkenteni kell, a forrásfelhasználást pedig ésszerűsíteni kell.

A hatékony struktúrát például az extrém kis kórházak bezárásával, háziorvosi rendszer némi átszervezésével, közalkalmazotti státusz megszüntetésével lehetne elérni.

Közép távon például az összes intézkedéssel elért megtakarítás az ágazatban maradna, ebből bérfejlesztés lenne finanszírozható, keményen fel kellene lépni a hálapénz ellen. Hosszú távú tervek között említendő az orvosválasztás piacosításának végiggondolása. Ezek betartásával hatékonyabb, jobban gazdálkodó és tőkeerősebb rendszer jöhetne létre.

Skultéty László politikai konszenzusra az országban nem lát lehetőséget, a következő kormánynak okulni kell az előző kormány egészségügyi kudarcaiból.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.