A sort a korábban tíz kórházat és szakrendelőt működtető HospInvest Zrt. nyitotta, amikor áprilisban csődvédelmet kért, a minap pedig a másik jelentős szereplő, a Medisyst Kft. lépett erre az útra, amikor lemondott a körmendi kórházról.
Németh Attila, az utóbbi társaság ügyvezető igazgatója a Világgazdaságnak ugyan úgy fogalmazott, hogy nem kiszálltak, hanem a kórház működtetését felajánlották az önkormányzatnak, ám tény, a lépés csak részben volt önkéntes.
„A finanszírozási környezet változása miatt a jövőben az önkormányzat jobban képes biztosítani a kórház megfelelő működését” – jelezte lapunknak Bebes István, Körmend polgármestere, hogy miért döntött úgy a városvezetés, visszaveszi a 2004 óta a Medisyst által működtetett intézményt. És tény, szakértők szerint a finanszírozás szabályai miatt egy kórház működtetése ma 8-10 százalékkal drágább, ha azt magáncég üzemelteti.
Hogy a 2004-ben indult kórház-privatizáció megtorpanása, majd visszájára fordulása milyen döntéseknek, intézkedéseknek lett az eredménye, vita tárgya. Molnár Barbara, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) szóvivője szerint a tb-finanszírozás semmiképpen sem ludas ebben, az ugyanis szektorsemleges, vagyis nem függ attól, hogy az egészségügyi szolgáltatás működetését ki és milyen társulási formában végzi.
A szóvivő szerint az okokat sokkal inkább az adó- és más jogi szabályozásokban, valamint az ágazat általános alulfinanszírozottságában kell keresni.
További részletek a holnapi Világgazdaságban!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.