A Magyar Villamos Művek Zrt. (MVM) megvásárolta a hazai szélerőmű-kapacitás 15 százalékát, és további hazai szélparkok bekebelezésére készül. A tegnap bejelentett ügyletre a nemzeti villamosenergia-társaság középtávú stratégiájának a megvalósítása részeként került sor, amely szerint a csoportnál kiemelt célként, de szigorúan üzleti alapon kell kezelni a megújuló energiahordozók piacán zajló erősítést.
Az eladó az osztrák Raiffeisen Bank közvetett tulajdonában lévő Hungarowind Kft. A vételárat Mártha Imre, az MVM vezérigazgatója nem közölte a tegnapi tájékoztatón, de hangsúlyozta, hogy cége, sőt az ország is több szempontból jól járt az ügylettel. Kész, nyolc egységből álló szélparkot vásároltak ugyanis, megspórolva az előkészítés, az engedélyeztetés és a kivitelezés nehézségeit. A 23 megawatt beépített kapacitású nyugat-magyarországi park adja a hazai szélparkok által termelt áram 18 százalékát, teljesítőképessége tehát nagyobb az átlagosnál. A vásárlással magyar nemzeti tulajdonba került egy addig külföldi ellenőrzésű energiavállalkozás.
A Hungarowind a hazai szélparktársaságok közül elsőként olyan szerződést is aláírt a hazai villamosenergia-rendszer irányítójával, az MVM-leány Mavir Zrt.-vel, amely szerint leállítja vagy csökkenti az áramtermelést, ha azt a villamosenergia-rendszer szabályozása megköveteli. Erre olyan esetekben kerülhet sor, amikor a rendszerbe kerülő áram mennyisége sokkal nagyobb a keresletnél.
A Világgazdaság kérdésére Tari Gábor, a Mavir vezérigazgatója elmondta: a Hungarowindet olyan konstrukcióval tették érdekeltté termelése visszafogására, hogy kifizetik számára azt az árammennyiséget, amennyit akkor kapna, ha nem szüneteltetné a leállás vagy csökkentés idején aktuális nagyságú áramtermelését. Ismert ugyanis, hogy a jelenlegi szabályozás szerint a Mavir köteles átvenni a megújulókból származó villamos energiát, de ez néha szabályozási nehézségeket okoz. A fenti megoldás azonban kockázatot is rejt a felek számára amiatt, hogy éppen mekkora teljesítményleadás mellett állíttatja le a Mavir a szélkerekeket. A Mavir e konstrukciót felkínálta a többi hazai szélparktulajdonosnak, és tárgyalt azok közös szervezetével is. Tari Gábor reményei szerint rövidesen újabb megállapodások születnek.
A most megvett szélpark persze még szerény arányt képvisel az MVM megújuló alapú áramtermelésében, ahogyan a csoport összesített áramtermelése is teljes villamosenergia-értékesítésében.
Mártha Imre hangsúlyozta: a hulladékhasznosító erőművek létesítése még csak elvi lehetőség, mert erősen függ a területet érintő környezetvédelmi szabályozástól. Egy ilyen projekt ugyanis ma nagyon drága, és önmagában nem is életképes. Nagy szükség lenne egy szivattyús-tározós erőműre is, rendszerszabályozási okokból. Az MVM számos hazai helyszínre kért engedélyt, de még egyet sem kapott, környezetvédelmi aggályok miatt. Épül viszont, és várhatóan 2011 végétől üzembe helyezhető az a vásárosnaményi, gáztüzelésű erőmű, amelynek többségi hányadát Kapolyi László érdekeltségétől vásárolta meg az MVM.
Szabályozás nagyfogyasztókkal
„Segíthet a villamosenergia-rendszer egyensúlyának a megtartásában az is, ha maguk a nagyfogyasztók is változtatnak áramfelhasználási szokásaikon” – mondta lapunknak Tari Gábor. A Mavir ezért arról próbál megállapodni egyes vállalatokkal, hogy ahol lehet, tegyék „szezonálissá” termelésüket, ezzel áramfelhasználásukat is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.