Leonyid Bohanovszkij, aki a Stroytransgaz - a Gazprom egyik leánycége - alelnöke, két évre szóló megbízást kapott a dohai miniszteri találkozón. A 12 vezető földgázexportőr egy éve alakított gázkartellt a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) mintájára, dohai székhellyel. A tagok a világ jelenleg ismert gázkészleteinek mintegy 73 százalékával rendelkeznek.
A világ gázimportőrei aggodalommal figyelik a szervezetet, attól tartva, hogy a gázexportőrök egységes fellépése a földgáz világpiaci árának a nyersolajéhoz hasonló egységesüléséhez vezet, és így a Gáz-OPEC megalakítása egyértelműen árfelhajtó lehet, az egyelőre kétoldalú megállapodásokon alapuló árakhoz képest.
Moszkvában 12 földgázexportáló ország energiaügyi minisztere tavaly decemberben chartát fogadott el a földgázexportőrök nemzetközi szervezetének létrejöttéről. Az új szervezet a régi tanácskozó testület, a Gázexportáló Országok Fóruma (GECF) hivatalos nevet viseli tovább, székhelye Katarban van. A közkeletűen "Gáz-OPEC-nek" nevezett csoportosulás célkitűzései a gázpiac figyelése és közös kutatások végzése, de - kinyilvánított célja szerint legalábbis - sem a termelést, sem az árakat nem fogja ellenőrizni, mint az OPEC.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.