A Légiközlekedési Egyesült Szakszervezet (LESZ) és a Repülőtéri Dolgozók és Szolgáltatók Szakszervezete (RDSZSZ) az MTI-nek eljuttatott közleményében azt közölte, hogy a Fővárosi Munkaügyi Bíróság megállapította: jogsértő volt a görög munkavállalók alkalmazása a 2008. decemberi sztrájk idején Ferihegyen.
Hardy Mihály, a BA kommunikációs igazgatója ezzel szemben az MTI-nek azt mondta: a bíróság első fokon tárgyalta az ügyet és nem állapított meg jogsértést. A bíró véleménye szerint a sztrájk idején új munkavállalók alkalmazása alkalmas lehet nyomásgyakorlásra - mondta. Hozzátette: a görög munkavállalók alkalmazásának szabályszerűségét a bíróság nem kérdőjelezte meg. A BA az első fokú döntés írásos indoklásának kézhezvételét és tanulmányozását követően dönt arról, hogy mit tesz az ügyben.
A LESZ szerint az ítélet szóbeli indokolásában az hangzott el, hogy a sztrájk idején a sztrájkoló munkavállalók helyettesítésére új munkavállalók felvétele a munkabeszüntetés befejezését célzó kényszerítő eszköznek minősül, s ezért az tilos, jogellenes munkáltatói magatartás. A görög munkavállalók alkalmazása tehát tavaly decemberben a Budapest Airport Zrt. dolgozóinak sztrájkjogát sértő magatartás volt a munkáltató részéről - fogalmaznak.
Azt is kimondta a bíróság, hogy a sztrájkoló munkavállalók elhelyezésének körülményei is lehetnek olyanok, amelyek szintén a sztrájk befejezésére kényszeríthetik a munkavállalókat, s ezért ez is jogsértő magatartás lehet - jegyzik meg.
Nem látta bizonyítottnak a bíróság ugyanakkor azt a szakszervezeti kereseti kérelmet, amely szerint a munkáltató megsértette volna a sztrájk alatti együttműködési kötelezettségét a szakszervezetekkel azzal, hogy nem tárgyalt folyamatosan velük, illetve az egyes tárgyalások tartalmukat tekintve nem voltak érdeminek tekinthetőek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.