Bármennyire is meglepő a budapesti túlkínálattal szembesülő átlagember számára, de térségünk mostanában vonzónak számít, noha a befektetők tisztában vannak a kockázatokkal. Optimizmusuk alapja, hogy több közép-európai iroda-piac átlag feletti bérlői piaci teljesítményt mutat közép- és hosszú távon – nemcsak közép- és kelet-európai szomszédaikhoz, de az EU15 több országához képest is.
A CB Richard Ellis (CBRE) legfrissebb, Kockázat, hozam és valóság – a kelet-közép-európai irodapiac című elemzésében felhívja a figyelmet: a központi fekvésű irodaingatlanok esetében – olyan piacokon, mint Lengyelország, Magyarország és Csehország – megvan a potenciál, hogy relatíve alacsony kockázat mellett kiszámítható cash flow-t generáljanak olyan árakon, amelyek jóval kedvezőbbek, mint egy évvel ezelőtt, így remek lehetőséget jelentenek a befektetők számára, hogy be- vagy viszszalépjenek ezekre a piacokra.
A közép- és kelet-európai irodapiacot jellemző kedvezőtlen megítélés és az a széles körben elterjedt nézet, hogy a régió ingatlanpiacai kockázat szempontjából hasonlóak, egyaránt hozzájárult a 2009. év igen alacsony befektetési forgalmához. Az ilyen nézetek igaznak bizonyultak a régió egyes piacain, míg néhány ország méltánytalanul esett e megítélés alá. Noha a közép- és kelet-európai gazdaságok még nem kerültek ki a gödörből, a mai már előrejelzések kedvezőbbek 2010-re és 2011-re.
Jos Tromp, a CBRE közép- és kelet-európai kutatási vezetője így fogalmazott: „Mindegyik régiós gazdaságot érintette a válság, de a következmények különbözők: Lengyelország esetében például még mindig pozitív gazdasági növekedést prognosztizálnak 2009-re, ez nagyon kevés európai országról mondható el. Ráadásul a kilábalás kilátásai általában jobbak a régióban, mint a nyugat-európai országokban. Magyarország gazdaságáról sok elemző azt tartja, a megfelelő lépéseket teszi a középtávon fenntartható stabil növekedés irányába. Ez kedvező hatással lehet a régió irodapiacára: a munkanélküliség emelkedése és a bérleti díjak csökkenése megállhat.”
A tanácsadó cég elemzői szerint a befektetők vonzó lehetőségeket találhatnak Közép- és Kelet-Európában. Egy gyors növekedési időszak után a KKE-iroda-piacok fenntarthatóbb növekedési mintát követnek. A kulcspiacokon – mint Varsó, Budapest és Prága – ma alacsony a tervezett projektek meglevő irodaállományhoz viszonyított aránya, emiatt középtávon a kihasználatlanság nem nő tovább. „A befektetők Magyarországba vetett hite javult. A befektetői bizalom a magyar pénzügyi piacokba is visszatérni létszik, amely lassan az ingatlanok esetében is érezteti hatását. A befektetők egyre nagyobb érdeklődéssel fordulnak az ingatlanok felé, és 2010-ben a hangulat javulásával a forgalom is növekedhet” – magyarázta Tim O’Sullivan, a CBRE budapesti befektetési vezetője. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.