„Az átlagosnál valamivel jobb volt a 2009-es eredmény, bár az időjárás nem volt kegyes hozzánk” – emelte ki Fischer Béla, a Magyar Cukor Zrt. vezérigazgatója. Az uniós cukorreform után egyedüliként talpon maradt kaposvári cukorgyárat üzemeltető, az Agrana csoport tulajdonában levő társaság első embere hozzátette: a hozam ugyan alacsonyabb volt a vártnál (ez hektáronként 57-60 tonna), de a cukortartalma nagyobb volt a répának, ez ellensúlyozta a terméskiesést.
Így a magyar termelési kvótánál, vagyis 105 ezer tonnánál 3 ezer tonnával több cukrot termeltek, vagyis nagyjából a tervezett szinten alakultak az eredményeik.
A cukorra is volt kereslet, hiszen a magyar fogyasztás stabilan 300-320 ezer tonna, tehát a kvóta háromszorosa. Komoly nyomást éreztek ugyanakkor a kereskedelemben: a magyarországi cukorárak ma a környező országokéi alatt vannak, mivel a nagy áruházláncok olcsó importtal tudják befolyásolni a piacot.
Szignifikánsan jelenik meg az illegális forrásokból származó cukor is: az uniós áfacsalásoknál kedvelt termék a jól elálló cukor, és – akár legális csatornákon keresztül is – megjelentek az európai szabványnak nem megfelelő termékek. Mindezek nehézséget jelentettek a szegmensnek, akárcsak az árfolyam alakulása. „Ez utóbbi okozhat meglepetést számunkra, egyébként szerény eredményre számítunk ebben az évben” – tette hozzá Fischer Béla.
Az egyetlen hazai bioetanol-üzemet működtető Hungrana Kft. számára sem volt rossz az elmúlt év. „A magyarországi termés várhatóan meghaladta a 7 millió tonnát, vagyis nem rekordév ugyan a 2009-es, de az átlagnál jobb. Ami az árakat illeti, normális egyensúly alakult ki az év végére: a hazai feltételeket is meghatározó exportárak a 2008-as nyomott értékek és a 100-110 eurós idei mélypont után mára tonnánként 110-120 eurót kínálnak egy tonna kukoricáért, ez hosszú távon is normális árnak tűnik” – összegzett lapunknak Lengyel Attila, a Hungrana Kft. ügyvezető igazgatója.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.