A híres Csikongsan (Jigongshan) termőhely szomszédságában megrendezett fórumon elhangzott: az előző évhez képest tavaly a kínai kivitel mintegy 1,5 százalékkal bővült. Ez arra vall, hogy a tea kereslete a válságos időszakban nem csökkent, és a helyzetnek haszonélvezői voltak a kínai vállalatok. Mind a zöld, mind a fekete és az oolong tea forgalma nőtt, de a Jázmin és a Pu-erh tea iránti kereslet némileg visszaesett. Kína exportja tavaly 300 ezer tonna körül volt, legnagyobb vevői Marokkó, az Európai Unió, az Egyesült Államok és Oroszország. Közben mintegy 20 ezer tonnát importált tavaly, ebből Indiából származott 1.050 tonna.
A 35 ország részvételével rendezett konferencián elhangzott: márkanév és marketing nélkül nem lehetnek a világpiac igazán sikeres szereplői a kínai teák sem. Kínában több mint 50 ezer vállalat foglalkozik teával, de többségük kicsi, bevételük néhány millió jüan évente. Sokhelyütt gond van a minőségellenőrzéssel, a szabványokkal, ezért a termékeik gyakran korlátozásokkal találják magukat szemben.
Bár az export nő, az iparág szétaprózottsága és a minőségi kifogások miatt az árak csökkennek. A kilónkénti átlag 2 dollár, 40 százalékkal kevesebb az indiai tea átlagáránál és 60 százalékkal a ceyloninál (Sri Lanka). Nem ritkán belföldön drágábban adható el a kínai tea, mint a határon túl. Ezért számos cég az export abbahagyását fontolgatja, és inkább a haza piacra összpontosítanának.
A többezer éves hagyományokkal rendelkező kínai teakultúra egyre virágzóbb, a kínaiak nem csak otthon, a munkahelyükön és útközben teáznak, hanem gyakran választanak szabadidejük eltöltésének helyszínéül teázókat. Beindult a teaturizmus, vagyis a közismerten híres termőhelyek felkeresése. Ennek ellenére az országban még nagyon alacsony az egy főre jutó teafogyasztás, 0,4-0,5 kilogramm évente, míg például ez a mennyiség Nagy-Britanniában 2 kiló felett van, az írek és az oroszok is átlagosan 1 kiló felett fogyasztanak.
Kína nemcsak a világ legnagyobb termelője, de a legnagyobb fogyasztója is - állítják a kínai statisztikák. Az 1,24 millió tonnás termeléssel 2008-ban a világ összes teatermésének egyharmadát szüretelték Kínában. India ugyancsak a legnagyobb termelőnek és fogyasztónak nevezi meg magát. A konferencián az indiai szakértők által ismertetett statisztika szerint Kína és India egyaránt 27-27 százalékkal részesedik a világ termeléséből. A kínai számok alapján az ország a harmadik legnagyobb exportőr Kenya és Sri Lanka (a volt Ceylon) mögött. A kínai tea - túlnyomórészt a zöld tea - több mint 120 országban és térségben található meg.
A világ teafogyasztásáról Michael J Bunston, a Nemzetközi Tea Bizottság (ITC) elnöke az MTI-nek elmondta, a Föld nagyjából 7 milliárd lakosát alapul véve az egy főre jutó átlagfogyasztás alig több mint fél kiló évente. Véleménye szerint a világ legnépszerűbb italának jövőbeni sikere könnyen előre jelezhető, különösen az egészségre gyakorolt kedvező hatásai miatt, ugyanakkor felhívta a figyelmet a környezetkímélő növényvédelem nagyobb mértékű elterjesztésére.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.