BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Korai ébresztő az irodapiacon

Már most érdemes megkezdeni a bérleti tárgyalásokat a 2012 utáni időszakra

A bérlők költségcsökkentési törekvései miatt egyre kevesebb tranzakció és felfüggesztett fejlesztések határozzák meg mintegy másfél éve a budapesti irodapiacot. Feltételezve azonban, hogy a gazdasági fellendülés tartósnak bizonyul, 2012-re magához térhet az irodapiac, emelkedhetnek a bérleti díjak. Ez az új építésű irodaházak esetében akár túlkereslet kialakulását is eredményezheti. Ezért egyre többen vélik úgy, mindezek figyelembevételével már most érdemes megkezdeni a bérleti tárgyalásokat a 2012 utáni időszakra. Szakértők ugyanakkor arra figyelmeztetnek, hogy szinte egyetlen ügylettípust sem lehet a másikkal egy kalap alá venni.

Az Office Garden irodaparkot fejlesztő GRT Group várakozásai szerint 2012-re a jelenlegi kedvező bérlői pozíciónál biztosan nehezebb időszak következik, mivel addigra hiány alakul ki az új építésű minőségi irodákból. Ezért a nagyobb területigényű cégek már most elkezdtek a 2011–12 utáni időszakra helyet keresni, s a „korai ébredéstől” azt remélik, hogy hosszú távon jelentős megtakarítást tudnak elérni – vélekedett Torma Ignác, a GRT Group vezetője. A budapesti kereslet-kínálat alakulását – a többi európai piachoz hasonlóan – a bérlők költségcsökkentési törekvései mozgatják, a vállalkozásoknak pedig az egyik jelentős költségeleme a működéshez szükséges ingatlan bérlése – tette hozzá Torma Ignác.

Azzal az alapvetéssel, hogy már most érdemes megágyazni a két-három év múlva aktuális irodabérleti szerződéseknek, teljes mértékben egyetért a Jones Lang LaSalle vezető tanácsadója is. Katkó Károly ugyanakkor úgy véli, nem lehet előre megmondani, milyen bérleti szerződést érdemes kötni egy új, modern irodaházban 2012-re. Az egyedi elbírálásnak ugyanis kiemelten fontos szerepe lehet. Ez a megállapítás elsősorban a nagy alapterületet igénylő társaságokra igaz, miközben könnyen megeshet, hogy egy 25 ezer négyzetméteres irodaházban tízezer négyzetméternyi területet lefoglaló bérlő egy másik nagy piaci partnerét az előzetesen megkötött szerződéssel elvágja a jó lokációs adottságú helytől. Nagy kérdés, hogy a következő években valójában milyen mértékben élénkül meg az irodaingatlan-fejlesztések piaca, és az egyes beruházásokat milyen mértékben lesznek hajlandók finanszírozni a bankok.

A jelenlegi piaci körülmények egyértelműen a bérlőknek kedveznek, és számos olyan nagy társaság, mint a Budapest Bank, a Nestlé, a K&H Bank, az Allianz vagy éppen a Morgan Stanley ki is használja a helyzetet a bérleti költségek csökkentésére – jegyezte meg lapunk kérdésére Pados Gergely, a Cushman & Wakefield irodai üzletágának vezetője. Budapest vonzereje Európában emiatt nőtt is, ezt jól bizonyítja a viszonylag rugalmas új bérleti tranzakciók száma, amely jelenleg évente 300 ezer négyzetmétert érint. Ahogy a piac új kínálattal bővült, nőtt az üresedési ráta, és várhatóan továbbra is a bérlők számára marad kedvező a piac, egészen addig, amíg a kihasználatlanság vissza nem esik a korábbi 12-13 százalékos szintre. Ez a Cushman & Wakefield szakembere szerint is leghamarabb 2012 közepe felé következhet be.

A hazai piac azonban mind az épületek elhelyezkedése, mind azok minőségének tekintetében nagyon összetett – húzta alá Pados Gergely. A Váci úton lévő Capital Square 75 százalékára van például bérlő, egy évvel az átadása után. Az épület jelentős mérete – 32 ezer négyzetméter – és az ezen az alpiacon kínált más konkuráló fejlesztések mértéke azt mutatja, a jó minőségű épületek felszívják a helyi bérlői keresletet a kevésbé jó kínálati lehetőségek elől.

Budapesten mindig nehézkes volt az előbérleti szerződések kötése, ezért a fejlesztők kénytelenek voltak inkább a spekulatív fejlesztések irányába haladni. Azon piaci szereplők, akik képesek saját erőből fejleszteni, és nem a banki finanszírozásra hagyatkoznak, profitálnak a nyitva álló lehetőségekből. Ezek közé tartozik például a Skanska, a Codic és az Atenor. Érdekes lesz, hogy tevékenységükre a többi piaci szereplő hogyan reagál majd.

Tapasztalatok és kilátások

A GVA Robertson felmérése szerint 2010 első öt hónapját – hasonlóan az emúlt évhez – a túlkínálat és a csökkenő bérlői aktivitás jellemezte az irodapiacon. Az átadások utolsó nagy hullámára az első negyedévben került sor, az idei év hátralévő időszakában csupán további 32 ezer négyzetméternyi terület átadása várható. Az üresedési ráta további drasztikus emelkedése azonban nem valószínű, hiszen a kereslet az előrejelzések szerint stabil marad az idén, jövőre pedig a piacra kerülő irodák száma csökken. A túlkínálat miatt mérséklődtek

a bérleti díjak, és a bérlők jelentős kedvezményeket tudnak elérni. Sok közülük a meglévő irodaházban ér el kedvezőbb feltételeket, ezt támasztja alá, hogy az utóbbi időszakban megnőtt a szerződésmegújítások száma.

A nagyobb irodaigénnyel rendelkező cégek egy része már meg is kezdte bérleti tárgyalásait. A piacon hoszszabb távra zömében a nagyobb vállalatok kereslete jellemző, amelyek általában 1000 négyzetméteres vagy annál nagyobb területű irodákat keresnek.

a bérleti díjak, és a bérlők jelentős kedvezményeket tudnak elérni. Sok közülük a meglévő irodaházban ér el kedvezőbb feltételeket, ezt támasztja alá, hogy az utóbbi időszakban megnőtt a szerződésmegújítások száma.

A nagyobb irodaigénnyel rendelkező cégek egy része már meg is kezdte bérleti tárgyalásait. A piacon hoszszabb távra zömében a nagyobb vállalatok kereslete jellemző, amelyek általában 1000 négyzetméteres vagy annál nagyobb területű irodákat keresnek.-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.