Nem kecsegtet gyors megoldással az Egyesült Államokban egy nagyszabású konferenciával a múlt héten megindult vita arról, hogy a pénzügyi válság tanulságait levonva miként alakítsák át az ország jelzálog-hitelezési rendszerét. Óriásiak a véleménykülönbségek azzal kapcsolatban, hogy milyen szerepet töltsön be a jövőben az állami garanciákkal működő két jelzálog-hitelezési intézmény, a Freddie Mac és a Fannie Mae.
A 2008 őszén közvetlen állami felügyelet alá került, majd összesen mintegy 150 milliárd dollárral kisegített két intézmény ma már szinte megkerülhetetlen a piacon: azok és a szövetségi lakásügyi hatóság támogatja az új ingatlanhitelek 90 százalékát. Nem kis részben az általuk támasztott piactorzító versenynek tudható be, hogy a magánhitelezés viszont egyáltalán nem tért magához a két évvel ezelőtti összeomlás óta.
A konferencián felszólalt Timothy Geithner pénzügyminiszter annyit mindenesetre egyértelművé tett, hogy a kormány továbbra is támogatja az ingatlanhitelezést.
Szakértők szerint ugyanakkor először is arra az alapvető kérdésre kellene válaszolni, hogy a kormány miért kíván egyáltalán jelen lenni ezen a piacon. Ahogy Tomas Lawler, a Fannie Mae egy korábbi ügyvezetője fogalmazott: „A cél vajon az esetleges piaci kudarcok megelőzése, vagy valamilyen társadalompolitikai funkció betöltése?”
A kérdésből rögtön nyilvánvalóvá válik, mekkora horderejű döntéseket is kellene meghozni az intézmények reformja kapcsán. Nem csoda, hogy az elmúlt egy évtizedben legalább három reformkísérlet is kudarcba fulladt, és a júliusban elfogadott pénzügyi szabályozási reformcsomag sem terjed ki a két pénzintézetre. Washington most januárra szeretne egy tervezetet kidolgozni, ám elemzők szerint évekbe telhet a Barack Obama elnök által is szorgalmazott „alapvető változás” levezénylése.
Kérdés azonban, hogy vár-hat-e addig a megoldással az amerikai gazdaság. A jelek ugyanis most arra mutatnak, hogy miután az elmúlt nyolc recesszió során hétből az ingatlanpiac emelte ki az Egyesült Államokat, ezúttal az ágazat éppenséggel a fellendülés kerékkötője lehet. „Ha a kényszerárverések száma tovább nő, folytatódó nyomást gyakorolva a lakásárakra, akkor az visszalökheti a gazdaságot a recesszióba” – figyelmeztetett Celia Chen, a Moody’s Analytics elemzője. Az év első negyedében minden hetedik lakáshitel esetében késlekedett törlesztésével az adós, vagy rendelték már el a kényszerárverést, és a várakozások szerint a végrehajtások száma az idén az egymilliót is meghaladhatja. A családok legfontosabb vagyontárgyát jelentő lakások veszélybe kerülése a fogyasztói kiadásokat is alaposan visszaveti. Reuters, Bloomberg
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.