BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Energiastratégiát vár a piac

A hazai gázpiac legnagyobb szereplője terveiről, mozgásteré-ről, eredményeiről Tótth András, az E.On Földgáz Trade Zrt. (EFT) igazgatósági tagja nyilatkozott a Világgazdaságnak.

- Számos mutatóját rontotta tavaly az E.On Földgáz Trade, mennyiben felelős ezért a társaság, és mennyiben a működési környezet?
- A földgázkereskedők eredményességét a hazai piacon jellemzően három fő tényező befolyásolja: az olajár, a dollár-forint árfolyam és a (szabályozott piacon tevékenykedőkét) szabályozási környezet. Az első kettő kezelését megfelelő szaktudással meg lehet oldani, a szabályozási hatások viszont nehezen kerülhetők el. Az EFT-t 2009 során többször érték negatív hatások a szabályozás területén. Az állam által szabályozott árak megállapítása például minden negyedévben tartalmazott speciális elemeket, amelyek az állam által kívánt irányba befolyásolták az árakat.
Ennek eredményeképpen a szabályozott piaci tevékenységünk teljesítménye valóban elmaradt a várttól. A versenypiaci viszont – ahol az eredményességünket sokkal inkább meghatározza a gázipari szakértelem – annak ellenére sikeres volt, hogy a földgázszektort jelentősen visszavetette a gazdasági válság.
- Mennyiben elégedett a hazai szabályozási környezettel, min kellene változtatni ahhoz, hogy javuljanak a gázkereskedelem feltételei?
- Gyorsan változó világban élünk, de ennek a világnak is az egyik leggyorsabban változó szegmense a gázipari szabályozás. Ez pont az ellentéte annak, mint amire egy hosszú távon gondolkodó iparágnak szüksége lenne. Sem termelő mezőt, sem vezetéket nem egy évre építünk, ehhez hasonlóan gázbeszerzési szerződéseket sem egy évre kötünk – általában. Ha a szabályozás évente változik, ez többletkockázatot jelent, amely megdrágítja az adott piacokon való működést, ezáltal emeli a gázárat. Viszont elég nehéz fenntartható szabályozást alkotni, amíg nincs megfelelően kidolgozott, az államigazgatás minden szintje által elfogadott és betartott energiapolitikai koncepció, amely rögzíti az állami célokat és feladatokat. Reméljük, az új kormányzat olyan új energiapolitikai stratégiát és szabályozási környezetet tud kialakítani, amely hosszú távon is garantálja az ellátásbiztonságot – ebben mindenképpen partnerek leszünk.
- Milyen hatást vár az új, hatósági lakossági árképzéstől?
- A ma legnagyobb földgázkereskedőként érdekeltek vagyunk abban, hogy fenntartható árképzés jöjjön létre, és így a vevőink működőképessége fennmaradjon. Ezért, jelentős veszteségek árán a harmadik negyedévre átvállaltuk az ármoratórium hatásának túlnyomó részét az egyetemes szolgáltatóktól. A kidolgozás alatt álló új árszabályozás hozhat változásokat, de a gázipar alaplogikáját nem kérdőjelezheti meg: az importgáz árát előbb-utóbb ki kell fizetni.
- A végfelhasználói igények alapján kimondható-e, hogy az ország gazdasága kifelé tart a válságból?
- Semmiképpen sem. A földgázfogyasztás tavaly brutálisan csökkent, jelenleg stagnál, személy szerint csak nagyon mérsékelt növekedésre számítok a jövőben.
- Tudná-e a társaságnak a mostaninál olcsóbban, de gazdaságosan eladni a gázt?
- Nagyon intenzíven tárgyalunk a belföldi termelési és az import-beszerzési szerződéseinknek a megváltozott piaci körülményekhez történő igazításáról. Ám a közvélekedéssel ellentétben az ilyen, éves szinten négy-öt milliárd dolláros szerződések nem alakíthatók át néhány hónap alatt. Az elsietett változtatások hosszabb távon jelentős károkat okozhatnak az országnak is.

További részletek
vg.hu/totth

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.