Kispál Sándor
A Magyar Ingatlanszövetség főtitkára
Válságos időszakot tud maga mögött az egész világgazdaság, és szinte valamennyi ágazat. Sajnos nincs okunk az örömre, s ha igyekszem realista maradni, azt kell mondanom, komoly előrelépés még a 2011-es évtől sem várható – véli Kispál Sándor, a Magyar Ingatlanszövetség (Maisz) főtitkára. – Nem merném kijelenteni, hogy véget ért a válság. Sőt, az ágazat bizonyos szegmenseiben még jöhet feketeleves. Gondolok itt például a többezres számban mostanában piacra kerülő „bedőlt” hitelű lakásokra, amelyek nyomott ára ismét átrendezi az amúgy sem rózsás használtlakás-piacot. De említhetném az új lakások piacát is, amelynél tudjuk, minimum egy-két év, míg a „termék” a tervezőasztalról a kivitelezőn át a lakásforgalmazók kínálatában megjelenik. Nos, esetükben az a probléma, hogy a tervezők többsége még munkához sem fogott.
A Maisz kutatásaiból az derült ki, hogy míg a használtlakás- (közvetítői) piacon mintegy 50, addig az újlakás- (forgalmazói) piacon körülbelül 70 százalékos volt az elvándorlás. Vagyis a békeidőkhöz képest csak töredék számú kolléga maradt az ágazatban. És akkor még nem beszéltünk az értékbecslőkről, hitelközvetítőkről, valamint a szintén az ágazat holdudvarához tartozó biztosítási piacról. Ám a felsorolásnak még nincs vége, hiszen a mai ingatlanszektor már nyomokban sem hasonlít a tíz évvel ezelőttire. Összességében ma már nem ingatlanpiacról, hanem egy ennél tágabb fogalmat jelölő ingatlaniparágról beszélünk. Mindezek tükrében Kispál Sándor úgy fogalmaz: nem túlzás kijelenteni, nincs még egy olyan gazdasági ág, amely az elmúlt időszakban ekkora vérveszteséget szenvedett volna el. Ez országos szinten több tízezer munkavállalót érintett.
Amennyiben a kormányzat az előző ciklushoz hasonlóan előáll egy komoly piacdinamizáló programmal, úgy annak két-három év múlva érezhető lehet a kedvező hatása. Ám mielőtt túlzott borúlátással vádolnak, gyorsan hozzáteszem – hangsúlyozta a Maisz főtitkára –, ezen időszak becslésekor nem szabad elfelejteni, hogy most jóval lejjebbről indulunk, elég, ha csak az építőipari alapanyaggyártás siralmas helyzetét tekintjük. Ráadásul a jelenleg szóba jöhető megoldások közül – éppen a pénzügyi válság okán – hiányoznak a kedvezményes hitelek és más pénzpiaci lehetőségek. Mindezektől függetlenül bizakodó vagyok.
Kínálati oldalon ugyanakkor a használt lakások esetében soha ilyen bőség nem volt. A lanyha vásárlói érdeklődés miatt az ingatlanok forgási sebessége a többszörösére nőtt. Egyes közvetítők kínálatában immár megjelentek a három-négy éve eladatlan ingatlanok. Vevői szemmel nézve az új lakások kínálati oldalán rosszabb a helyzet. Itt a jóval korábban leállt fejlesztések nyomán lassan már ott tartunk, hogy egy-egy kerületben bizonyos lakástípusokból hiány van.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.