Az irodapiacon lassabban indulhat meg a növekedés, a kihasználatlansági ráta csökkenése csak az év második felében várható – állapítja meg a CB Richard Ellis.
A Colliers International szerint a kereskedelmi ingatlanok esetében a kereskedők óvatosan optimisták, ám sokan terveznek új boltnyitásokat.
Az utóbbi időben megjelent szakértői vélemények egyre optimistábban ítélik meg a jövő ingatlanpiaci kilátásait. A gazdasági sokkokra hamarabb reagáló logisztika és ipar részéről már látható az aktivitás erősödése és a kereslet élénkülése – véli a CB Richard Ellis (CBRE). A kihasználatlansági ráta ugyan egyelőre igen magas – 24 százalékos –, azonban minden jel a javulás irányába mutat. A növekvő raktárigény már ez év végéig sokat segíthet a piac stabilizálásában.
A nemzetközi ingatlan-tanácsadó vállalat szerint az irodapiac tekintetében is hasonló folyamatok uralkodnak, csak bizonyos késéssel: a kihasználatlansági ráta csökkenése majd csak az idei esztendő második felében várható. A befektetések alakulását jelző számok azonban még nem adnak túl sok okot az optimizmusra. Míg 2007-ben csaknem kétmilliárd eurónyi ingatlanbefektetés érkezett hazánkba, addig tavaly 410 millió, ebben az évben októberig pedig csak 90 millióval lehet számolni.
A fejlesztések volumenét is radikálisan visszavetette a recesszió: egy év alatt az építés alatt álló projektek összterülete 550 ezer négyzetméterről 250 ezer alá esett – mutat rá a CBRE. A keresleti oldal is jelentősen gyengült: a bérleti díjak 2007-ben kibontakozó emelkedése elolvadt, ma inkább a csökkenés jellemző. Budapesten nem ritka a 10-20 százalékos ármérséklődés sem.
A GVA Worldwide elemzése szerint az általánosan javuló tendenciákba illeszkedően Magyarországon is megnövekedett a befektetők (helyi és intézményi alapok) érdeklődése a jó bérbeadottságú kiskereskedelmi és irodai ingatlanok iránt. A növekvő kereslet eredményeként az idén további jelentős tranzakciókra lehet számítani.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.