A döntés halogatása több mint három hónapja tart. Mindeközben a Nemzetközi Dohánytermelők Szövetsége (ITGA) kitart az ajánlás ellenzése mellett, tegnap kiadott közleménye szerint „a WHO bürokratikus baklövését erőszakolja rá 30 millió dohánytermesztőre”.
A Kanada, Norvégia és az EU által alakított munkacsoport részletekbe menő ajánlásokat dolgozott ki a WHO Dohányzás-Ellenőrzési Keretegyezményének 9-es és 10-es paragrafusának rendelkezéseinek honosítására az egyes országok jogalkotásában, melyről az Európai Unió szeptember 17-én is képtelen volt egységes állásfoglalásra jutni. A többszöri döntéselhalasztás vélhetően annak a jele, hogy számos egyéb ország mellett az EU-nak is fenntartásai vannak a WHO ajánlásaival kapcsolatban.
Az ügyhöz kapcsolódóan a Nemzetközi Dohánytermelők Szövetsége globális petíciós kampány keretében kívánja rávenni a dohánytermesztőket annak a dokumentumnak az aláírására, melyben felszólítják az érintett kormányokat a keretszerződés 9-es, 10-es, 17-es és 18-as paragrafusainak elutasítására. "Egyértelmű üzenetet kívánunk küldeni a világ kormányainak arról, hogy ezen irányelvek bevezetése nem több a szavazópolgáraik megélhetését veszélyeztető bürokratikus handabandánál." - mondta Roger Quarles, az ITGA elnöke.
Arról, hogyan alakul a világ 168 országa által aláirt Keretegyezmény sorsa, 2010 novemberében, Uruguayban születik végső döntés, így addig az EU-nak is ki kell mondania a 27 tagállam valamelyest egységes állásfoglalását.
Mint arról beszámoltunk, a WHO most kifogásolt irányelvét tavaly októberben fogalmazta meg az FCTC (Framework Convention on Tobacco Control) elnöki tisztét betöltő Kanada. A javaslat több adalékanyag és a Burley-dohány gyártást tiltaná be. Magyarországon 5 800 hektáron folyik dohánytermelés, ebből 4 060 hektáron Virginiát, 1 800 hektáron Burley-t termelnek. A Magyar Dohánytermelők Országos Szövetsége szerint ha a javaslat megvalósul, akár 10 ezer magyar dolgozó veszítheti el állását.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.