A Gazprom bejelentette, hogy romániai partnerével, a Transgaz S.A. vezetéki társasággal elkészítette a Déli Áramlat gázvezeték romániai szakaszára vonatkozó megvalósíthatósági tanulmányt.
A Gazprom és a Transgaz 2010. október 13-án írt alá szándéknyilatkozatot a tanulmány elkészítéséről. Ehhez képest meglepően rövid idő alatt jutottak el a tanulmány elkészültének bejelentéséig, ráadásul a beruházás fő paramétereit - nyomvonal, éves szállítókapacitás, költségek - nem fedtek fel. Viszont hangsúlyozták, hogy további vizsgálatokat érdemes végezni.
A romániai bejelentése mögött az állhat, hogy azzal Oroszország egy másik projekt kapcsán akar nyomást gyakorolni Bulgáriára, ahol a Déli Áramlat a még nem végleges tervek szerint partot érne. Igaz, hogy Bulgáriában hete már döntöttek a Déli Áramlat bulgáriai részéért felelős orosz-román projektcég megalapításáról, ám épp aznap Bulgária közölte: nem járul hozzá egy a területét is érintő, orosz hátterű olajvezeték megépítéséhez.
Emlékezetes, hogy néhány éve Románia és Bulgária versenyben volt azért, hogy melyik ország partján érjen a felszínre a Fekete-tenger mélyén lefektetendő Déli Áramlat. Később Románia neve lekerült a terítékről. 2010 elején újraindultak az orosz-román tárgyalások, s akkor a Gazprom befektetői számára készült prezentáció térképén megjelent egy romániai Déli Áramlat leágazás.
Oroszország 1979 óta szállít gázt Romániába, a tavalyi mennyiség 2,5 milliárd köbméter volt. Az export két, 2030-ban lejáró, hosszú távú szerződés keretében zajlik. Románia ezen felül tranzitálja is az orosz gázt: Bulgáriába, Macedóniába, Törökországba és Görögországba. A múlt évben összesen 12,5 milliárd köbméter orosz gázt továbbított.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.