Ezt az Európai Unió energiaügyi biztosának, Gunther Ettingernek szóvivője, Marlene Holzner közölte Brüsszelben az Itar-TASZSZ hírügynökség jelentése szerint. Hangsúlyozta, hogy a szerződésnek elő kell írnia egy olyan mechanizmust, amely szavatolja a gázcsővezetékhez való egyenlő hozzáférést az EU energiavállalatai részére.
A szerződés ugyanis a Harmadik Energia Csomag hatálya alá esik, amely szabályozza a versenyt az EU energiapiacán. Ebbe beletartozik az energiavállalatok kötelező egyenlő hozzáférése a szállítási energiainfrastruktúrához, valamint az a szabály, amely szerint külön kell választani a termelőcégeket a szállításban résztvevő infrastruktúráktól.
A 2009-ben meghozott szabály jövőre lép életbe és igen rosszul jön a Gazprom számára, amely földgázt termel, szivattyúz és értékesít is - jelenti a RIA Novosztyi . Alekszander Medvegyev, a cég export ágazatának vezetője élesen kritizálta a szabályozást, és közölte: nem fektet be olyan csővezetékekbe, amelyeket ő épített, de mások üzemeltetnek majd.
Medvegyev leszögezte: a rendszer akadályozhatja az Európába irányuló gázszállításokat. Utalt az Opal csővezetékre, amely része az Északi áramlat projektnek. "Erre még nem vonatkozik a harmadik fél általi hozzáférés. De az Oroszországból Németországba irányuló gáz szállítása nem valósulhat meg teljes mértékben, ha a normákat alkalmazzák." Vlagyimir Putyin a Bulgáriával a Déli Áramlatról szóló szerződés aláírása kapcsán elmondta: az EU energiacsomagja infrastrukturális korlátokhoz és magasabb árakhoz vezethet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.