A különösen elhivatott pedagógusokat díjazza az Alapítvány a Magyar Természettudományos Oktatásért immáron tíz éve. A Magyar Tudományos Akadémián ma nyolc pedagógus kapta meg a fejenként 1,2 millió forintos Rátz Tanár Úr Életműdíjat, akik a fizika, a matematika, a kémia és a biológia középszintű oktatásában kiemelkedő eredményeket mutatattak fel.
A 10. Jubileumi Rátz Tanár Úr Életműdíj díjazott tanárai: Somfai Zsuzsa (matematika) – Budapest, Eötvös József Gimnázium, Deli Lajos (matematika) – Hajdúszoboszló, Hőgyes Endre Gimnázium, Vida József (fizika) – Eger, Eszterházy Károly Tanárképző Főiskola, Várnagy István (fizika) – Tatabánya, Árpád Gimnázium / Bárdos László Gimnázium, Dénes Sándorné (kémia) – Nagykanizsa, Batthyány Lajos Gimnázium, Molnár József (kémia) – Sopron, Berzsenyi Dániel Evangélikus Gimnázium, Bán Sándor (biológia) – Szeged, Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium, Mészáros Lukács (biológia) – Szentendre, Ferences Gimnázium.
Három nagyvállalat fogott össze tíz éve azért, hogy a hazánkban sajnos kevéssé elismert pedagógusszakmát támogassa. Az Ericsson Magyarországnak, a Graphisoft-nak és a Richter Gedeonnak nem titkolt érdeke, hogy a természettudományos oktatás magas színvonalú maradjon Magyarországon. A közoktatás alapozza ugyanis meg azt a tudást, amelynek legjobbjait szeretnék később alkalmazni az említett cégek.
Bojár Gábor, a Graphisoft elnöke állítja, hogy a többek között Rátz tanár úr nevével is fémjelzett nagy hagyományú magyar oktatási kultúra ápolása nemcsak az állam, hanem a civil társadalom feladata is. A piaci sikerek ugyanis a reklámnál közvetlenebbül múlnak azon, hogy mennyire tehetséges fiatal kutatókat, mérnököket tudnak alkalmazni.
Szerencsés helyzetben vagyunk – mondta Bogsch Erik, a Richter Gedeon vezérigazgatója –, hiszen Magyarország értékes, több mint egy évszázadot felölelő természettudományos tapasztalatokkal rendelkezik. Ezt az értéket érdemes kihasználni, annál is inkább, mert a világ országai között zajló gazdasági verseny legfőbb meghatározója a kutatás-fejlesztés, az innováció mértéke. Hazánk nem bővelkedik nyersanyagokban, ásványkincsekben, sem nagymértékű befektetésre szánt pénzügyi eszközökben. Rendelkezik azonban tudással, tapasztalattal, évszázados szellemi potenciállal.
Az innovatív magyarországi vállalatoknak, mint amilyen az Ericsson is, nagy szüksége van a tehetségekre – állítja Roland Nordgren, az Ericsson Magyarország vezérigazgatója. Szerinte a középiskolai tanárok által végzett mindennapi munka jelentősége felbecsülhetetlen.
Kroó Norbert, az alapítvány kuratóriumának elnöke felhívta a figyelmet arra, hogy egyre kevesebb kiváló tanára van társadalmunknak, ami pedig alapvető feltétele a jövő értékteremtésének. Éppen az ilyen kiváló tanárok hiányától szenvedő társadalomban van rendkívüli jelentősége az olyan kezdeményezéseknek amelyek ellensúlyozzák ezt a negatív tendenciát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.