Mikola István, a parlament egészségügyi bizottságának elnöke szerint az egészségügyi államtiktárság által most bemutatott egészségügyi program-tervezet ugyan szép, de 2011 a gazdaság talpraállítása érdekében még csak a túlélés éve lesz. A konszolidáció átfogó folyamat, amely jelentős forrást igények, s amelynek része az ágazat feltőkésítése.
A további résztvevők megszólalásait megtekintheti itt
A szektor egyszeri nagy befektetést igényel, majd további, folyamatos, kisebb mértékű támogatást. Esetleg 2013 után következhet gazdasági prosperitás, amely lehetővé teszi az ágazat piackonformmá tételét. Be vagyunk szorulva, hiszen az EU-ban túlzott deficit eljárás folyik Magyarország ellen, az igazi kilábalás csak a 2014-es évben következhet be, 5 százalék feletti növekedéssel.- tette hozzá.
Az egészségbiztosítási szolidaritás meggyengült, hiszen például számos nagyvállalat hatalmas öszegekkel - közel 60 milliárddal - tartozik az egészségbiztosításnak, ezek között több állami fennhatóság alá tartozik. Az elöregedő népesség mellett a hagyományos, bismarcki, járulékalapú társadalombiztosítási rendszer egyre kevésbé tudja fenntartani az egészségügyi rendszereket.Paradigmaváltás előtt állunk, az állam jól teszi, ha a közpénzekből működő, nagy egészségügyi intézmények fenntartói felelősségében helyet kér magának.
Az egészségügy finanszírozásában az adóbevétel aránya nagyobb lesz, mint a járulékbevételek. Mikola szerint a fő kérdés az, hogy merre indulunk tovább: a járulékokon társadalombiztosítási irányba vagy az adóbevételeken alapuló államilag finanszírozott egészségügy felé.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.