BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Moszkva az EU segítségét kérte a Mol-részvények ügyében

Az orosz Surgutneftegas konszern által vásárolt Mol-részvénycsomag körüli helyzet megoldásában az Európai Unió segítségét kérte Igor Szecsin orosz miniszterelnök-helyettes a Günther Oettinger uniós energiaügyi biztossal tartott találkozón kedden Moszkvában.

Szecsin feltétlenül szükségesnek nevezte annak a kérdésnek a megoldását, hogy a Surgutneftegas (Szurgutnyeftyegaz) élhessen a piaci körülmények között másfél éve vásárolt részvények tulajdonosi jogaival.

"Az évi 65 millió tonna kőolajat kitermelő Surgutneftegas tulajdonosként való belépése kétségtelenül erősíteni fogja a Mol piaci helyzetét a nyersanyaggal való ellátás terén" - mondta Szecsin a megbeszélésről kiadott közlemény szerint, és reményének adott hangot, hogy az Európai Unió részt vállal a kialakult helyzet megoldásában.

Az uniós biztos kijelentette, hogy a felvetett kérdéseket a lehető legalaposabban meg fogja vizsgálni. A megbeszélésen szó volt az orosz-EU energiaügyi párbeszéd küszöbön álló, 10. konferenciájának előkészítése kapcsán Oettinger javasolta, hogy a párbeszédet jelentős mértékben szélesítsék ki, és meghívta az orosz szakértőket, hogy vegyenek részt a 2050-ig szóló hosszú távú uniós energiaügyi stratégia kidolgozásában.

Szecsin felszólította az EU-t, hogy adja meg a stratégiai státust az Északi és a Déli Áramlat gázvezetékeknek, amelyek kétségtelenül fokozzák az EU energetikai és környezetvédelmi biztonságát. A Nabucco vezeték tervére célozva kijelentette: "Oroszország támogatja az energiahordozók szállítási útvonalainak diverzifikálását, de ezen belül első sorban azokat a projekteket, amelyek gazdaságilag megalapozottak, hatékonyak, és világos, hogy milyen nyersanyagforrásra támaszkodnak".

 Az orosz politikus tájékoztatta Oettingert az orosz cégek részvételéről külföldi projektekben, első sorban a német Ruhr Oel 50 százalékának megvásárlásáról, és javasolta, hogy az európai vállalatok vegyenek részt a kalinyingrádi atomerőmű építésében. Ezen kívül Szecsin szükségesnek mondta az európai árképzés alapos tanulmányozását, mivel az orosz gáz exportára nem ritkán a tulajdonképpeni felhasználók által fizetett ár mindössze 30-40 százaléka.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.