BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Moszkvában vizitel Fellegi

Nem viszi magával az orosz fél által várt, több hazai céget és a magyarországi energiaellátást is érintő „megoldáscsomagot” Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter ma kezdődő moszkvai útjára – értesült lapunk.

Szerdai és csütörtöki, Viktor Zubkov miniszterelnök-helyettessel folytatandó tárgyalásain egyrészt az orosz Szurgutnyeftyegaz 21,2 százalékos Mol-hányadának visszavásárlásának módjáról kíván puhatolózni, illetve ki kívánja kövezni Orbán Viktor útját orosz kollégájához, Vlagyimir Putyinhoz. Igaz ugyan, hogy a magyar miniszterelnököt kész fogadni Dmitrij Medvegyev orosz elnök, ám energiakérdésekben Putyin szavának nagyobb súlya van.

Ismert, hogy a Mol kapcsán a legutolsó hivatalos orosz állásfoglalás az volt Igor Szecsin orosz miniszterelnök-helyettes részéről, hogy a pakett nem eladó, szakmai körök szerint azonban nem kizárt, hogy e közlés csak a vételár felhajtását célozta. Azonban a Molról s más nyitott ügyekről is nehezebb lesz egyezkedni, mivel a válságadó bevezetése miatt jelentős mértékben megromlottak Magyarország tárgyalási pozíciói.

„Nem csak arról van szó, hogy az árbevételre vetített adó ellehetetleníti a viszonylag kis marzzsal működő hazai Gazprom-érdekeltségeket, hanem arról, már a bankok is látják: e cégek – azaz a Panrusgáz és a Centrex – fizetésképtelenné válhatnak” – hívták fel a figyelmet szakmai körökből. Fennáll a veszély, hogy a gázszállítók megromlott helyzete láttán a bankok nem nyitják meg számukra a következő havi szállításhoz szükséges akkreditívet, ha pedig nincs pénz, nincs gáz sem. Nyilván javítaná az orosz fél megegyezési hajlandóságát, ha a válságadó – amely ellen lényegében már a hazai energiaszakma egésze tiltakozott – nem vonatkozna a Gazprom-érdekeltségekre.

Ismert, hogy a magyar–orosz megoldáscsomagnak ki kell térnie hosszú távú gázimport-megállapodásunk meghosszabbításának előkészítésére is. Ilyen szerződése jelenleg egy magáncégnek, az E.On Földgáz Trade-nek van, ám egyre gyakrabban hallható, hogy az új egyezséget magyar oldalról nem feltétlenül az E.On köti majd meg, hanem létrejön a célra valamilyen, magyar állami részvételű konstrukció. A csomagban nem vagy csak kis súllyal szerepelhet a hosszú távú gázszállítót kereső EMFESZ Kft. ügye, a cég ugyanis a spotpiacról is zavartalanul ellátja ügyfeleit. Horváth Péter, a Magyar Energia Hivatal elnöke a napokban azt mondta a Világgazdaságnak: nem jelent ellátásbiztonsági kockázatot, hogy a kft.-nek nincs hároméves földgázbeszerzési megállapodása. Ilyennel mint versenypiaci kereskedőnek egyébként sem kell rendelkeznie, a rövid távú ellátásbiztonsághoz szükséges szerződései viszont megvannak. BHL

Valamiben engedni kell

A válságadó árnyékában nehéznek ígérkezik a további ügyekről, például a Déli Áramlat gázvezeték magyarországi szakaszának előkészítéséről tárgyalni, holott a cső magyarországi becsatlakozási alapját jelentő szerbiai nyomvonal megvalósíthatósági tanulmánya már majdnem kész. Nem lesz könnyű a Malév oroszországi tartozásának rendezéséről, netán elengedésének feltételeiről sem egyeztetni. Vagy a válságadó terén, vagy más módon kényszerülhet komoly engedményre a magyar vezetés. Ismert például, hogy orosz beruházók szívesen részt vennének a paksi atomerőmű bővítésében, a Gazprom pedig szívesen kiszolgálna itteni végfelhasználókat, de nyilván nem utasítana vissza itteni energiainfrastruktúra-eszközöket sem.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.