"A világnak köszönetet kellene mondania ezért Kínának" – fogalmazott az elnök azt követően, hogy Kína 2010 második felében 72 százalékkal csökkentette a ritka földfémek exportkvótáját, a 2011 első félévre vonatkozó exportkvótát pedig decemberben 35 százalékkal vágta vissza.
Kína a 17 ritka földfémnek több mint 95 százalékával látja el a világot. Mivel a fogyasztókat - köztük a Toyotát és a Vestas Wind Systemst - aggasztja a kínai szállítások esetleges csökkenése, az Egyesült Államokban számos bányatársaság készül a kieső mennyiség pótlására.
A világnak idén – Kínát leszámítva – 55-60 ezer tonna ritka földfémre lesz szüksége, amelyből 24 ezer tonna származik Kínából - közölte az amerikai Molycorp elnök-vezérigazgatója január 3-án a Bloomberg rádióban. A cég 2012-ben vélhetően megkétszerezi a termelését, 40 ezer tonnára, hogy segítsen kielégíteni a globális keresletet. Összehasonlításul: a számítások szerint 2015-ben mintegy 225 ezer tonnára rúg a világ ritka földfém igénye.
A ritka földfémek egy része egyébként nem tekinthető ritkának, cériumból például nagyobb mennyiség található a Föld kérgében, mint rézből. A fémek nevüket arról kapták, hogy több vegyianyag és bonyolultabb eljárások szükségesek a kitermelésükhöz, mint a sima fémek esetében. Ebből adódóan az előállításul jóval nagyobb környezeti károkat okoz. Ráadásul minden ritka földfém tartalmaz uránt, ezért a termelés melléktermékei gondos kezelést igényelnek.
Igaz, Kína az éves ritka földfém mennyiség mintegy felét belső-Mongóliában termeli ki, így leginkább a mongóliai Baotou város lakóit zavarhatja, hogy a cég a várostól 12 kilométerre tárolja a radioaktív szemetet. Az ügy érdekessége, hogy a ritka földfémek nagy részét éppen a környezetkímélő meghajtási módszerekhez, például a hibridek megépítéséhez használják az autóiparban.
Ezeket az anyagokat gyakorlatilag lehetetlen helyettesíteni, mert ez esetben éppen a technológia lényege (alacsony súly, nagy hatékonyság) veszne kárba. A földfémeket használó cégek már tavaly is ellátási nehézséggel küzdöttek, és áremelésre kényszerültek, hogy ellensúlyozzák a beszerzési költségek növekedését.
A Bloomberg által megkérdezett elemzők szerint Kína célja elsősorban nem az árak felhajtása, hanem a nyersanyagok hazai piacon tartása, hiszen így az ázsiai ország rákényszerítheti partnereit, hogy a földfémek helyett készterméket, például mágnest vásároljon tőle. A hírügynökség szerint jelenleg a kínai vállalatokon kívül mindössze két cég; az amerikai Molycorp és az ausztrál Lynas képes kereskedelmi mennyiségű ritka földfém előállítására. Utóbbi egyébként 2009-ben nemzetbiztonsági okokra hivatkozva megakadályozta, hogy egy kínai cég többségi részesedést vásároljon belőle. A Molycorp most igyekszik újra megnyitni nyolc éve lelakatolt bányáját
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.