A cég európai kávéüzletágának vezetője szerint több átláthatóság kell a kávékereskedelemben, és az Egyesült Államokhoz hasonlóan, Európában is törvénnyel kellene szabályozni az élelmiszerekkel üzletelő tőzsdei cégek egyértelmű azonosíthatóságát. Hubert Weber, aki a "Welt am Sonntag" hasábjain nyilatkozott, úgy véli, hogy az átláthatóság mellett a tőzsdei kereskedés alá vont termékek mennyiségét is korlátozni kellene.
A nyerskávé ára az elmúlt hónapokban 50 százalékkal nőtt a világpiacon, és a londoni, illetve a New York-i árutőzsdéken rekordszinten mozog. A kávékonszernek egyértelműen a spekulánsok árfelhajtó üzletelését sejtik a magas árak mögött. Az EU-ban már léteznek tervek a spekuláció hatásának korlátozására az élelmiszerpiacon, de eddig konkrét beavatkozás nem történt az uniós szervek részéről.
Januárban újabb csúcsra emelkedett az ENSZ Mezőgazdasági és Élelmezési Szervezete (FAO) havi élelmiszerár-indexe: a hét hónapja folyamatosan növekvő mutató 1990-ben bevezetett mérése óta most a legmagasabb. Az index az idei év első hónapjában 3,4 százalékkal nőtt az előző hónaphoz képest, és 231 pontra emelkedett. Ezzel a 2007/2008-as élelmiszerválság idején, 2008 júniusában mért 224,1 pontot is jóval meghaladja.
A FAO szakértői szerint az adat világosan jelzi, hogy az árfelhajtó hatások nem enyhülnek, és a magas árak a következő hónapokban is kitartanak. Robert Zoellick, a Világbank elnöke nemrégiben sürgette a világ államainak vezetőit, hogy adjanak elsőbbséget az élelmiszerhelyzet megoldásának, és az egyre szélsőségesebb élelmiszerár-ingadozás letörésének.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.